Łańcut: Gigantyczne inwestycje w zamku

Łańcut: Gigantyczne inwestycje w zamku

Po wielu miesiącach zakończyły się prace budowlane i konserwatorskie przy dwóch obiektach będących częścią zamku w Łańcucie. To dawna oranżeria i ujeżdżalnia, w których urządzane są teraz nowe ekspozycje, będzie można zobaczyć na przykład jak wyglądały dawne dworskie bale, kobiece stroje, a nawet wybrać się w lot balonem nad Łańcutem.

Łańcucki Zamek został poddany remontowi, który obejmował m.in. fortyfikacje, elewacje budynku, a przy tym odtworzone zostaną historyczne łaźnie rzymskie.

Obecnie zakończyły się pracę  konserwatorskie związane z odnowieniem  elewacji dawnej ujeżdżali koni. Obiekt odzyskał dawne piękno, podobnie jak znajdująca się przy zamku oranżeria.

Pokazy multimedialne będą uzupełnieniem ekspozycji prezentowanej we wnętrzach zamku ukazujące normalne życie szlachty, jej codzienność jak również  kolejnych właścicieli łańcuckiej rezydencji.

Pokazywany będzie fragment balu i uczty, 2 podróże księżnej marszałkowej, stroje kobiece z XVIII i XIX wieku, zabawy dziecięce. Z kolei na parterze oranżerii będzie można zapoznać się między innymi ze słownikiem sztuk pięknych oraz poznać najważniejsze style ogrodowe. A także wybrać się w wirtualny lot balonem nad zamkiem i Łańcutem.

Dodatkową atrakcją oranżerii będzie możliwość zobaczenia mającego prawie 200 lat systemu ogrzewania podłogowego. Został odkryty podczas remontu obiektu. Z kolei w dawnej ujeżdżalni prezentowane będą powozy kupione do łańcuckiej kolekcji już po II wojnie światowej. Oba obiekty mają zostać otwarte dla zwiedzających pod koniec czerwca. Projekt o wartości 32 milionów złotych w większości jest finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.