Łańcut: Rewitalizacja zagrody garncarskiej w Medyni Głogowskiej

Łańcut: Rewitalizacja zagrody garncarskiej w Medyni Głogowskiej

Medynia Głogowska w XIX wieku była największym w Polsce ośrodkiem garncarstwa. Spowodowane to było głównie znacznymi zasobami gliny, która była łatwa w pozyskaniu i obróbce. Na początku XX wieku znajdowało się tam 120 zakładów garncarskich.

Po II wojnie światowej garncarze przebranżowili się na ceramikę artystyczną. Jednak w wyniku mechanizacji przemysłu wszystkie zakłady garncarskie upadły. W 2001 roku lokalni działacze w XIX-wiecznej chałupie otworzyli Zagrodę Garncarską.

Zagroda to budynki z ówczesnym wyposażeniem oraz piec do wypalania i warsztat z kołami do kręcenia garnków. W Zagrodzie prowadzone są zajęcia edukacyjne z garncarstwa. Ośrodek Garncarski Medynia jest zlokalizowany na trasie rowerowej Garncarski Szlak.

W wakacje organizowane są tu warsztaty garncarskie, a przez cały rok zajęcia dla grup i turystów indywidualnych. Można się tu nauczyć toczenia naczyń na kole, rzeźbienia w glinie i wypalania ceramiki.

Organizowany jest Jarmark Garncarski podczas, którego odbywają się prezentacje toczenia naczyń na kole, widowiskowe wypalanie ceramiki, koncerty folklorystyczne i degustacje regionalnej kuchni.

W II połowie tego roku zakończy się rewitalizacja zagrody garncarskiej w Medyni Głogowskiej w powiecie łańcuckim. Wybudowano trzy nowe obiekty wkomponowane w drewnianą zabudowę zagrody.

W jednym z nich będzie recepcja ze sklepem z wyrobami  miejscowych garncarzy, w drugim muzeum, gdzie ukazana zostanie historia medyńskiego ośrodka garncarskiego, niegdyś jednego z największych na ziemiach polskich. W trzecim budynku mieścić się będzie pracownia, która gromadzić będzie wszystkich chętnych do pracy na kole garncarskim, zarówno mieszkańców jak i turystów.

Koszt rewitalizacji zagrody garncarskiej w Medyni Głogowskiej szacuje się na 5 do 6 milionów złotych. Gmina Czarna otrzymała na ten cel dofinansowanie z Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Zagroda na czas rewitalizacji jest zamknięta i m.in. z tego powodu nie odbędzie się doroczny jarmark garncarski, który przyciągał gości z kraju i zagranicy.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.