Lesko: Biwak legalnie i za darmo w bieszczadzkich lasach

Lesko: Biwak legalnie i za darmo w bieszczadzkich lasach

W ubiegłym roku Lasy Państwowe na próbę udostępniły miejsca do biwakowania na dziko. Po sukcesie programu pilotażowego “Zanocuj w lesie”, od 1 maja 2021 roku w każdym z 429 nadleśnictw zostaną wyznaczone specjalne obszary noclegowe. Zasady: maksymalnie 9 osób i nie dłużej niż dwie noce z rzędu.

Ustawa o lasach zabrania biwakowania poza miejscami wyznaczonymi jednak ze względu na ogromne zainteresowanie noclegami w lesie, Lasy Państwowe postanowiły to zmienić.

W 2020 roku pilotażowy program biwakowania na dziko objął 46 miejsc o łącznej powierzchni ok 65 tys. ha. W Bieszczadach wyznaczono na ten cel prawie tysiąc hektarów gruntów leśnych. W Nadleśnictwie Baligród  516 hektarów w okolicach Zalewu Solińskiego (Bukowiec, Zawóz, Rajskie), zaś w Nadleśnictwie Cisna 452 hektary w rejonie Zawoju i Jaworca, ale poza terenem rezerwatu Sine Wiry.

W 2021 możemy spodziewać się takich miejsc w każdym nadleśnictwie w Polsce. Docelowo w każdym nadleśnictwie takie obszary mają zajmować ok. 1500 ha powierzchni.

Fani podróżowania z namiotem muszą pamiętać o przestrzeganiu regulaminu, oto kilka z najważniejszych zasad:

  • sprzątać po sobie, zgodnie z zasadą leave no trace, czyli: nie zostawiaj po sobie śladów
  • nocować można do 2 nocy
  • w jednym miejscu może przebywać maksymalnie 9 osób
  • nocleg powyżej ww. kryteriów należy zgłosić mailowo (do wybranego nadleśnictwa – odpowiedź pozytywna stanowi formalne pozwolenie)
  • używanie kuchenek gazowych będzie dozwolone jedynie w miejscach, w których prowadzony był pilotaż w 2020 
  • możliwość legalnego biwaku w lesie nie oznacza możliwości wjazdu do lasu pojazdem mechanicznym

Do końca kwietnia, wszystkie nadleśnictwa wyznaczą na swoim obszarze fragment lasu, w którym będzie można legalnie biwakować. Formalnie więc od 1 maja w Polsce w każdym nadleśnictwie takie miejsce powinno funkcjonować.

Wszelkie informacje o lokalizacji obszarów będą wprowadzone do Banku Danych o Lasach i na stronach internetowych nadleśnictw. Nie będzie żadnych oznaczeń w terenie – tablic, płotków, ogrodzeń, itp.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email