Lesko: Dostępna szkoła w gminie Lesko

Lesko: Dostępna szkoła w gminie Lesko

Trwa realizacja jednego z największych w ostatnich latach projektów inwestycyjnych Gminy Lesko w szkołach podstawowych w Lesku, Hoczwi i Średniej Wsi.

Za łączną kwotę 1 684 495,00 zł, w tym w ramach 1 300 000 zł z projektu grantowego pn. „Dostępna Szkoła – innowacyjne rozwiązania w kreowaniu przyjaznej przestrzeni edukacyjnej z uwzględnieniem potrzeb uczniów oraz otoczenia” we wspomnianych placówkach wdrożone zostaną wypracowane Indywidualne Plany Poprawy Dostępności, dzięki którym wyeliminujemy szeroko rozumiane bariery. Jest to odpowiedź na potrzeby rosnącej liczby dzieci z niepełnosprawnościami oraz ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Otrzymany przez Gminę grant umożliwił przeprowadzenie działań modernizacyjnych, zakup pomocy dydaktycznych i wyposażenia. Placówki otrzymają również środki na działania podnoszące świadomość oraz kompetencje nauczycieli i specjalistów szkolnych.

W chwili obecnej odebrana została już część robót. Przy wszystkich szkołach wykonane zostały stanowiska postojowe dla osób niepełnosprawnych oraz remont schodów zewnętrznych. Dodatkowo w Hoczwi i Średniej Wsi zakończył się remont placów i dojść do budynków wraz z pochylniami dla osób niepełnosprawnych i montażem instalacji przyzywowej (akustycznej). Budynki zyskały również dodatkowe oświetlenie zewnętrzne przy ciągach komunikacyjnych. W Średniej Wsi remontowane są istniejące sanitariaty na parterze wraz z przystosowaniem jednej na potrzeby osób niepełnosprawnych. Wymieniono też część drzwi wewnętrznych. Z kolei w Hoczwi wyremontowane zostało zaplecze istniejącej szatni z wydzieleniem WC dla osób niepełnosprawnych. Uczniowie mogą też korzystać z bezpiecznych schodów wewnętrznych, które zostały przebudowane wraz z wymianą balustrady. Podobnie jak w Średniej Wsi, tu także została wymieniona część drzwi wewnętrznych.

W tym roku największe prace zostaną wykonane przy budynku Szkoły Podstawowej na ul. Smolki. Tam wybudowana zostanie winda, która zapewni komunikację pionową w 4 – kondygnacyjnym budynku. Dla osób niepełnosprawnych dostosowane zostaną również pomieszczenia sanitarne.

Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email