Lesko: Elektrownia wodna w Myczkowcach przeszła gruntowny remont

Lesko: Elektrownia wodna w Myczkowcach przeszła gruntowny remont

Zakończył się remont Elektrowni Wodnej Myczkowce, należącej do PGE Energia Odnawialna. W ramach przeprowadzonych prac, odnowiona została m.in. turbina wraz z generatorem.

PGE Energia Odnawialna jest największym producentem zielonej energii w Polsce. Obiekt w Solinie jest jedną z 4 elektrowni szczytowo-pompowych, którymi zarządza spółka. Posiada też 29 elektrowni wodnych (w tym elektrownie Myczkowce) oraz 17 farm wiatrowych i 5 farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2326,25 MW.

Remont elektrowni trwał 1,5 miesiąca. Objął wymianę łożysk i uszczelnień oraz regenerację powłoki malarskiej wewnątrz i na zewnątrz turbiny. Zamontowany został także nowy sterownik, który zwiększył funkcjonalność układu i zoptymalizował pracę hydrozespołu.

Mała Elektrownia Wodna Myczkowce należy do Zespołu Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce, położona jest na rzece San. W zespole tym kluczowe obiekty to Elektrownia Szczytowo-Pompowa Solina i Elektrownia Wodna Myczkowce w Zwierzyniu.

Łączna moc zainstalowana zespołu wynosi 208,5 MW, z czego Mała Elektrownia Wodna Myczkowce to 0,2 MW. Elektrownia posiada jeden hydrozespół z turbiną Kaplana. Średnioroczna produkcja na poziomie ok 1,3 GWh pozwala zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną ponad 500 gospodarstw domowych.

Po przeprowadzonym remoncie Mała Elektrownia Wodna Myczkowce będzie mogła przez kolejne lata wykorzystywać pełnię swoich możliwości, zapewniając jednocześnie naturalny przepływ na poziomie 1,5 m³/s od stopnia wodnego do Elektrowni Wodnej Myczkowce w Zwierzyniu, który gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie ekosystemu rzeki.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.