Lesko: Społeczne otwarcie Bieszczadzkiego Domu Kultury w Lesku

Lesko: Społeczne otwarcie Bieszczadzkiego Domu Kultury w Lesku

Bieszczadzki Dom Kultury otwiera się po remoncie sali widowiskowej, która od teraz będzie salą widowiskowo-kinową. Otwarcie, mające charakter społeczny zaplanowano już na 2 października b.r.

 Budynek, w którym obecnie mieści się Bieszczadzki Dom Kultury w Lesku, powstał początkiem lat 30-tych XX wieku. Początkowo stanowił siedzibę Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, które zajmowało się działalnością kulturalną.

Obiekt od lat wymagał modernizacji, z uwagi zarówno na stan techniczny, jaki i przestarzały sprzęt i wyposażenie. Remont Sali widowiskowej rozpoczął się w październiku 2021 roku dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WP na lata 2014-2020, z którego pozyskano 2 830 540,75 zł oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Programu PROMESA MKIDN, z którego przekazano 375 296,41 zł. Całkowita wartość projektu wyniosła – 4 674 954,05 zł.

Jednak droga do pozyskanych fundusz była długa, ponieważ projekt pn. „Przebudowa sali widowiskowej na salę widowiskowo – kinową w Bieszczadzkim Domu Kultury” opracowany w grudniu 2009 roku, w lipcu 2017 umieszczony został na liście rezerwowej. W międzyczasie odbyły się wybory samorządowe. Burmistrz Leska Adam Snarski od samego jej początku zabiegał o to dofinansowanie w różnych instytucjach. Udało się i w 2021 roku Gmina Lesko przystąpiła do podpisania umowy o dofinansowanie.  

– W tym czasie wiele się zmieniło, zwłaszcza w kwestiach technicznych, m.in. systemów audiowizualnych, technologii sceny, oświetlenia czy akustycznych. Projekt wymagał gruntownej analizy i aktualizacji, nad czym pracowała Dyrektor BDK Agnieszka Nanaszko we współpracy z Firmą Teatr oraz pracownikami Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta i Gminy Lesko – wspomina Adam Snarski Burmistrz Miasta i Gminy Lesko

 Trud się opłacił – a efekty są imponujące. W trakcie przebudowy sali widowiskowo-kinowej zmodernizowano m.in. scenę, widownię oraz przebudowano balkon. Dodatkowo na ścianach zamontowano specjalną okładzinę, która spełnia wymogi przeciwpożarowe, oraz jest dostosowana akustycznie do pomieszczenia i zapewnia m.in. izolację akustyczną oraz dźwiękochłonną. Sala została też w pełni przystosowana do wymogów osób niepełnosprawnych. Na zewnątrz budynku wykonano pochylnię, a w sali kinowej wydzielono dwa miejsca na potrzeby osób poruszających się na wózkach. Dodatkowo w „bedeku” zainstalowano transporter schodowy dla osób niepełnosprawnych.

W sali widowiskowo-kinowej zainstalowano też nowoczesne światła oświetlające scenę, wykonano wentylację oraz instalacje: teletechniczne, elektryczne, akustyczne i nagłośnieniowe. Zamontowano też fotele teatralne. Sala będzie również klimatyzowana.

 – Dzięki tym działaniom pracownicy BDK będą mogli pracować na nowoczesnych sprzętach nagłośnieniowych, oświetleniowych, multimedialnych oraz kinowych, które dają dużo więcej możliwości niż poprzednie. Będziemy mogli sprostać wymaganiom scenicznym różnych artystów, co pozwala na przygotowanie lepszej i urozmaiconej oferty wydarzeń kulturalnych. Natomiast o tym jakie korzyści dla widzów przyniesie ten remont, będzie się można przekonać osobiście już za kilka dni – dodaje Dyrektorka BDK.

Czas na otwarcie – już 2 października b.r. o godzinie 16:00 zaplanowane zostało uroczyste otwarcie Sali widowiskowo – kinowej Bieszczadzkiego Domu Kultury. Będzie to wyjątkowe wydarzenie, a z uwagi na to, że działalność BDK jest kreowana dla społeczności lokalnej, honorowymi gośćmi na tym wydarzeniu będą właśnie mieszkańcy Gminy Leska.

 – Nie wyobrażałem sobie inaczej, jak na ponowne uruchomienie budynku Bieszczadzkiego Domu Kultury nie zaprosić przede wszystkim naszych mieszkańców. Sala jest ograniczona w ilości miejsc. Zaproszenie oficjeli, posłów itd. znacznie zmniejszyłoby możliwość uczestnictwa w wydarzeniu jak największej ilości mieszkańców. A na nich najbardziej mi zależy.  Cała organizacja pracy, zajęć, wydarzeń kulturalnych jest dla mieszkańców i dzięki mieszkańcom, którzy zawsze chętnie z nich korzystają. Ta inwestycja od początku jest realizowana z myślą o nich i tak przygotowana, by zaspokoić ich potrzeby. Dlatego razem z Panią Dyrektor BDK podjęliśmy decyzję o takim właśnie charakterze tego wydarzenia – wyjaśnia Burmistrz Miasta i Gminy Lesko Adam Snarski.

 Już w październiku wznowione zostają zajęcia –  „Bieszczadzkich Żabek” oraz ogniska muzycznego, jak również zajęcia wokalno-instrumentalne oraz joga. Ale nie tylko, wracają zajęcia plastyczne, czy Zumba Fitness, ale też Zumba KIDS. Grafik zajęć w BDK będzie bogatszy o ofertę cyklicznych warsztatów o różnorodnej tematyce dostosowanej do potrzeb młodszych i starszych mieszkańców.

– Wiem, że wszyscy bardzo czekali na otwarcie i mam nadzieję, że nowoczesna sala kinowa przypadnie do gustu mieszkańcom naszej gminy i powiatu. Od października wrócą też zajęcia artystyczne a korytarze znów zapełnią się dziećmi i młodzieżą, zapraszamy – mówi dyrektor BDK Agnieszka Nanaszko.

 Obecnie BDK prowadził zajęcia dla ok. 130 dzieci i 30 osób dorosłych, ile osób będzie po tym jak obiekt ruszy po remoncie nie wiadomo, ale już dziś na podstawie zapisów na zajęcia widać ogromne nimi zainteresowanie pośród mieszkańców gminy.  

Na stronie i fanpage BDK pojawiła się również długo oczekiwana oferta Kina, którego od lat nie było w Lesku. Nowoczesna technologia systemu kinowego połączona z akustyką nowej Sali widowiskowo – kinowej powinna sprostać wymaganiom amatorów kina, ale o tym należy przekonać się osobiście. 

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email