Lesko: Sprzątanie Jeziora Solińskiego

Lesko: Sprzątanie Jeziora Solińskiego

W najbliższy piątek (7 października) PGE Energia Odnawialna zaprasza wszystkich miłośników przyrody na powakacyjne sprzątanie Jeziora Solińskiego. Liczymy, że jak co roku do akcji przyłączy się młodzież ze szkół z powiatów leskiego i bieszczadzkiego oraz mieszkańcy okolicznych gmin. Spodziewamy się, że tradycyjnie w sprzątaniu Jeziora Solińskiego wezmą też udział żeglarze, wędkarze oraz Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna, a także Państwowa Straż Rybacka. Akcja rozpocznie się o godz. 9 na Cyplu Polańczyk. Organizatorzy zapewniają worki na odpady oraz transport drogą wodną do wyznaczonych miejsc sprzątania.

Jezioro Solińskie powstało w 1968 roku. Akwen gromadzący 474 milionów metrów sześciennych wody ma kształt rozwartych wideł. Jedno odgałęzienie o długości 26 kilometrów wypełnia dolinę rzeki San, drugie o długości 14 kilometrów dolinę rzeki Solinka. Powierzchnia lustra wody w zbiorniku wynosi 2200 ha. To obecnie największe w kraju sztuczne jezioro i wielka atrakcja turystyczna przyciągające rzesze miłośników kajakarstwa, żeglarstwa czy wędkarstwa.  Na Jeziorze Solińskim są trzy (a okresowo cztery) wyspy. Największa z nich – o powierzchni około 34 ha – to Wyspa Duża, znana powszechnie jako Wyspa Energetyk. Można się na nią dostać promem z Polańczyka. Na miejscu znajdują się m.in. domki letniskowe, camping oraz przystań z wypożyczalnią sprzętu pływającego.

Jezioro odgrywa też olbrzymie znaczenie przeciwpowodziowe. Dzięki stworzeniu stałej rezerwy o wielkość 50 mln metrów sześciennych wody możliwe jest w sytuacji kryzysowej przechwycenie, zmagazynowanie i kontrolne odprowadzenie nagłych, dużych fal wezbraniowych.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email