Leżajsk: Na terenie nadleśnictwa pojawił się biały jeleń

Leżajsk: Na terenie nadleśnictwa pojawił się biały jeleń

W lasach w okolicy Leżajska spotkano białego jelenia. Specjaliści są zgodni, że to sensacja, a fakt, żeby taki osobnik biegł w stadzie jest bardzo rzadki, zdarza się bowiem, że białe jelenie są wykluczane z grupy, właśnie przez swoją odmienność. Nadleśnictwo Leżajsk opublikowało nagranie, na którym widać to wyjątkowe “spotkanie”.

Na krótkim, 10-sekundowym filmiku widać, jak przez leśną drogę przebiega stado jeleni, zwane też przez leśników i myśliwych chmarą. Wśród sześciu osobników znalazł się jeden wyjątkowy – biały jeleń. Nagranie opublikowało Nadleśnictwo Leżajsk.

Stado jeleni szlachetnych nagrał Konrad Bród, który ze znajomym w niedzielne popołudnie jechał samochodem drogą prowadzącą z Brzózy Królewskiej do wsi Wydrze. Z odległości około 50 metrów zauważyli biegnące stado. Byliśmy niedaleko pałacu w Julinie. W ostatniej chwili wyciągnąłem telefon. Nie spodziewałem się, że w mojej okolicy trafię na albinosa – relacjonował PAP Konrad Bród.

Rzecznik prasowy Polskiego Związku Łowieckiego Wacław Matysek również przyznał, że to wyjątkowa sytuacja. Po raz pierwszy widzę, żeby w Polsce wśród jeleni szlachetnych był biały osobnik – powiedział PAP Wacław Matysek.

Nie wiadomo, czy to albinos, bo albinosy mają czerwone oczy, a z takiej odległości stwierdzenie tego jest niemożliwe. Niewykluczone, że jeleń miał tylko inne, znacznie jaśniejsze od pozostałych umaszczenie.

Zdaniem specjalistów często bywa tak, że białe osobniki są wykluczane z grupySą inne, nie pasują do reszty, wtedy są odpychane, a ponieważ widać je z dużej odległości, taka chmara jest od razu łatwiej namierzalna – wyjaśnił rzecznik Polskiego Związku Łowieckiego

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email