Leżajsk: Początek drugiej edycji Festiwalu Kultury Lasowiackiej

Leżajsk: Początek drugiej edycji Festiwalu Kultury Lasowiackiej

Województwo Podkarpackie zaprasza na drugą edycję Festiwalu Kultury Lasowiackiej –  święto kultury Lasowiaków. Wydarzenia festiwalowe odbywać się będą od 4 do 18 września 2022 roku, głównie w weekendy, a ich najważniejszym celem jest prezentacja dorobku kultury Lasowiaków i promocja jej unikatowego charakteru.

Festiwal rozpocznie się 4 września Mszą świętą lasowiacką w Porębach Dymarskich i oficjalnym otwarciem w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

 Kultura lasowiacka to nieodłączny element kulturalnego dziedzictwa Podkarpacia, a zarazem wciąż niewykorzystany potencjał, który chcemy właśnie pokazać. Dlatego po raz drugi chcemy zaprezentować to, co u Lasowiaków najpiękniejsze. Program festiwalu jest bogaty i każdy znajdzie coś dla siebie – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

8 września zapraszamy do Tarnobrzega, gdzie będzie miało miejsce wykonanie przez znanego podkarpackiego muralistę Arkadiusza Andrejkowa muralu poświęcanego Marii Kozłowej, a dzień później odbędzie się Akademia Lasowiaka. 10 września Festiwal przeniesie się do Ulanowa na spotkanie z „Tradycjami wodą pisanymi”, czyli lasowiackim rzemiosłem flisackim. W tym dniu powróci do Kolbuszowej Górnej „Głosem Lesioków z Puszczy”, czyli zajęciami warsztatowymi z kuchni lasowiackiej, konkursami zespołów i śpiewaków lasowiackich oraz koncertem „Pogoda w Jazzie” z udziałem Pawła Steczkowskiego & Teuta Project z Kapelą Kazimierza Marcinka. 11 września zawitamy w Tarnobrzegu na Kiermaszu „Dary Lasowiackiej Ziemi” oraz w Zamku w Baranowie Sandomierskim, by oddać się urokom kuchni lasowiackiej z udziałem znanego specjalisty Karola Okrasy. Będziemy też w Grodzisku Dolnym na Rodzinnym Pikniku Lasowiackim i w Kolbuszowej Górnej na Jarmarku u Górnioków – tym razem poświęconemu „Lesiockim Źmiokom”. 16 września Festiwal wejdzie do świata zabawek w Muzeum Ziemi Leżajskiej, by dzień później powędrować do Rudnika nad Sanem po „Nasze bo wiklinowe”, Nowej Dęby na spotkanie z maziarstwem i wieczornym widowiskiem „Ogień w życiu Lasowiaków” oraz do Medyni Głogowskiej na przygodę z garncarstwem. Swoją podróż zakończy wielkim finałem „LAS ojciec NASZ” na plenerowej scenie Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.

Program festiwalu:

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *