Leżajsk: Walka z barszczem Sosnowskiego w gminie

Leżajsk: Walka z barszczem Sosnowskiego w gminie

W gminie Leżajsk na obszarze ponad 60 hektarów przeprowadzono pierwszy etap zwalczania barszczu Sosnowskiego. Zabieg będzie kontynuowany na wiosnę. To niebezpieczna roślina parząca, sprowadzona w latach 50. ubiegłego wieku jako pasza dla zwierząt.

Program finansowany jest w 85 % ze środków Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, z czego 85% wsparcia pochodzi z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) a 15% z budżetu państwa.

Całkowity koszt projektu to ponad 2,8 mln zł.

Celem inicjatywy jest ochrona różnorodności biologicznej i przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu rośliny gatunku barszcz Sosnowskiego poprzez jej zwalczanie na terenie Gminy Leżajsk. Na terenie gminy roślina ta występuje na powierzchni 58,64 ha.

Ograniczenie jej występowania będzie połączone ze działaniami, których celem jest poprawa świadomości społeczeństwa na temat zagrożeń jakie niesie ze sobą występowanie barszczu. Projekt będzie realizowany przy zastosowaniu metody kombinowanej mechaniczno-chemicznej, co pozwoli wyeliminować negatywne oddziaływanie herbicydów na środowisko.

Przeprowadzenie skoordynowanych działań zmierzających do likwidacji źródeł rozprzestrzeniania się barszczu Sosnowskiego pozwoli na kontrolę występowania tego gatunku w środowisku i pozytywnie wpłynie na bioróżnorodność w lokalnym ekosystemie.

Zwalczanie barszczu polega na koszeniu roślin i opryskiwaniu herbicydami, nawet kilkukrotnym. Nie ma jednak  gwarancji, że zabieg będzie skuteczny. Dlatego całą operację w gminie Leżajsk podzielono na 3 lata.  Barszcz Sosnowskiego występuje w rejonie Przychojca i Starego Miasta.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email