Lubaczów: Dzień Wolności Chłopskiej w Chutorze Gorajec

Lubaczów: Dzień Wolności Chłopskiej w Chutorze Gorajec

W Chutorze Gorajec 11 maja odbędzie się wyjątkowe święto – Dzień Wolności Chłopskiej, który poświęcony zostanie upamiętnieniu i refleksji nad historią i współczesnością chłopów

To święto poświęcone pamięci i refleksji nad rolą chłopów w historii oraz we współczesnym społeczeństwie.

Od kilku lat w Gorajcu na Podkarpaciu obchodzi się Dzień Wolności Chłopskiej, upamiętniając wydarzenia z maja 1848 roku. To był czas, kiedy dzięki zniesieniu pańszczyzny chłopi stali się wolnymi ludźmi, przełamując więzy z ziemią i kierując swoim losami.

W programie wydarzenia w Chutorze Gorajec znajdziemy liczne debaty i dyskusje. Specjaliści tacyjak prof. Bohdan Hud, prof. Adam Leszczyński czy dr Joachim Popek, podzielą się swoją wiedzą na temat historii chłopów, przemocy w relacjach polsko-ukraińskich oraz przemian społeczno-gospodarczych na wsi.

Dodatkowo, Magda Zych i Wojtek Wilczyk opowiedzą o projekcie “(NIE) WIDZIALNE POMNIKI WOLNOŚCI”, a Agnieszka Floryszczak przybliży wystawę “Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźnie”. Wieczór zakończy tradycyjna potańcówka przy dźwiękach C.K. Kapeli oraz symboliczny marsz z pochodniami do krzyża pańszczyźnianego.

Dzień Wolności Chłopskiej w Chutorze Gorajec nie tylko pozwoli nam uczcić przeszłość, ale także skłoni do refleksji nad naszym wspólnym dziedzictwem i przyszłością. Stowarzyszenie Folkowisko zapraszamy serdecznie już w następny weekend. Do zobaczenia 11 maja!

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email