Lubaczów: Obserwatorium Astronomiczne w Tymcach już działa

Lubaczów: Obserwatorium Astronomiczne w Tymcach już działa

W sobotę, 17 września, swoją działalność zainaugurowało Obserwatorium Astronomiczne w Tymcach. Jego główny teleskop należy do najnowocześniejszych w Polsce.

Wieża ciśnień wraz z budynkiem hydroforni w Tymcach zostały wybudowane w latach 50. XX wieku. Służyły zaopatrywaniu w wodę lokomotyw parowych kursujących na linii kolejowej nr 101 Munina – Hrebenne. Budowle pełniły swą funkcję do końca lat 80. XX wieku, kiedy to lokomotywy parowe zostały zastąpione spalinowymi. Od tamtego czasu pozostają niewykorzystane.

Zebrani goście podkreślali, że jest to obecnie najnowocześniejsze obserwatorium na Podkarpaciu i jednocześnie szansa, by uchronić tę cześć roztoczańskiego nieba przed „zanieczyszczeniem” światłem.

Goście docenili inicjatywę Gminy Lubaczów, by poddać rewitalizacji obiekt dawnej kolejowej wieży ciśnień i przekształcić ją w obserwatorium astronomiczne.  Wszyscy podkreślali, że jest to obecnie najnowocześniejsze obserwatorium na Podkarpaciu i jednocześnie szansa, by uchronić tę cześć roztoczańskiego nieba przed zanieczyszczeniem światłem ,a co za tym idzie możliwość realizacji międzynarodowych projektów astronomicznych.

W niedzielę wieża była otwarta dla zwiedzających, nawet niezbyt sprzyjająca aura nie przeszkodziła zaciekawionym gościom w popołudniowym odkrywaniu tajemnic nieba.

Nie przez przypadek Obserwatorium rozpoczęło działalność teraz. W niedzielę zakończyły się Europejskie Dni Dziedzictwa, a nowy obiekt powstał w wieży, która jest częścią naszej lokalnej historii. Niegdyś była to kolejowa wieża ciśnień, a dzięki procesowi rewitalizacji stała się nowym punktem do zgłębiania wiedzy o naszym niebie.

Działalność Obserwatorium ma na celu przede wszystkim edukację i propagowanie astronomii oraz nauk pokrewnych. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi, a także wiedzy i doświadczeniu edukatorów będzie to możliwe na najwyższym poziomie. Obsługą obiektu zajmują się Państwo Anna Olchowy i Szymon Ozimek.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email