Lubaczów: Odkryto zakopaną w ziemi monstrancję z XIX wieku

Lubaczów: Odkryto zakopaną w ziemi monstrancję z XIX wieku

Na terenie Leśnictwa Łukawiec w powiecie lubaczowskim odkryto monstrancję służącą w Kościele katolickim do wystawienia i adoracji Przenajświętszego Sakramentu. Znalezisko było zakopane w ziemi na skraju zalesionego wyniesienia opadającego w dolinę, którą biegła niegdyś droga łącząca Łukawiec z sąsiednią wsią Dąbrowa.

Na tę archeologiczna perełkę natknął się na początku marca na terenie Leśnictwa Łukawiec w obrębie Nadleśnictwa Lubaczów Klaudiusz Kotulak, który we współpracy z Podkarpackim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków z/s w Przemyślu prowadzi na Podkarpaciu poszukiwania zabytków.

Po odkopaniu i wstępnym oczyszczeniu znaleziska przez pracowników Muzeum Kresów w Lubaczowie i Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków z/s w Przemyślu ustalono, że około 60- centymetrowa monstrancja z XIX wieku została podzielona na trzy części: eliptyczną stopę, trzon w formie nodusa i promienistą glorię z rezerwaculum, czyli przeszkloną puszkę na hostię (niestety nie zachował się tzw. melchizedech w formie półksiężyca na osadzenie samej hostii). Poszczególne elementy przetrwały różnym stanie.

Trwają wstępne prace konserwatorskie prowadzone przez pracowników Muzeum Kresów w Lubaczowie, gdzie elementy monstrancji trafiły po odnalezieniu. Ze wstępnych oględzin wynika, że artefakt pochodzi z XIX wieku. Zagadką na razie pozostaje jednak jego pochodzenie i powiązanie z konkretną świątynią. Dlatego leśnicy i badacze zwracają się z prośbą o przekazywanie im informacji, które pomogą w ustaleniu losu i okoliczności ukrycia monstrancji.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email