Mielec: Nowoczesne przedszkole z dofinansowaniem RPO już otwarte

Mielec: Nowoczesne przedszkole z dofinansowaniem RPO już otwarte

16 milionów złotych to koszt budowy Przedszkola Miejskiego nr 20 w Mielcu, najnowocześniejszej placówki w regionie. Oficjalne przekazania kluczy na ręce dyrektora przedszkola Bożeny Kochanowskiej odbyło się 28 sierpnia 2020 roku.

Budynek przedszkola to innowacyjna konstrukcja, wyposażona w odnawialne źródła energii, którego budowa została dofinansowana w związku z realizacją planów niskoemisyjnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2014-2020.

Otwarciu towarzyszyło uroczyste podpisanie umowy na dofinansowanie inwestycji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Zarząd województwa rozdysponował środki na tzw. budynki pasywne.

Na dofinansowanie projektów wstępnie przeznaczonych było  12 milionów złotych.  Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem i wymogi spełniło aż siedmiu wnioskodawców. W związku z tym Zarząd zdecydował o zwiększeniu kwoty dedykowanej tym projektom na ponad 15 mln zł, wykorzystując wszystkie dostępne wówczas w działaniu wolne środki. Pozwoliło to na przyznanie dofinansowania na realizację 3 projektów, a wśród nich Przedszkola Miejskiego nr 20 w Mielcu.

Miasto Mielec wnioskowało o dofinansowanie prawie 7,8 mln zł. Wstępnie przyznano środki mniejsze (6,2 mln zł), z zaznaczeniem, że jeśli pojawią się oszczędności kwota ta zostanie uzupełniona. Marszałek Województwa podjął starania w Komisji Europejskiej o zwiększenie dostępnej kwoty. Ostatecznie Komisja Europejska zgodziła się na pełne dofinansowanie wszystkich 7 budynków pasywnych.

Pasywne przedszkola powstaną jeszcze w Woli Zarczyckiej i w Stalowej Woli, a także żłobek w Besku. Ponadto w Lubaczowie wybudowany zostanie pasywny basen, z którego korzystać będą uczniowie okolicznych szkół. Wybór projektów bardzo cieszy, bo to inwestycja w najmłodsze pokolenia.

Przedszkole Miejskie nr 20 z Oddziałami Integracyjnymi w Mielcu funkcjonowało wcześniej w budynku Szkoły Podstawowej nr 11 w Mielcu. Dzięki budowie nowego budynku, zyskało nowe oddziały dla dzieci w wieku 3-6 lat, to także szansa na dodatkowe zatrudnienie nauczycieli, pomocy nauczycieli oraz woźnych oddziałów. W ramach wyposażenia sal, przedszkole zyskało w pełni przystosowaną salę świateł, w której możliwe będzie prowadzenie terapii dobieranej indywidualnie do potrzeb dziecka.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.