Mielec: Pomoc na walkę z ASF dla powiatu mieleckiego

Mielec: Pomoc na walkę z ASF dla powiatu mieleckiego

W powiecie mieleckim zostało zlikwidowane pogłowie, włącznie z wybiciem prewencyjnym, w 167 gospodarstwach – to 8626 sztuk świń.

Samorząd Województwa pomoże rolnikom z powiatu mieleckiego, którzy ponieśli największe straty z powodu Afrykańskiego Pomoru Świń. Radni podczas sesji zdecydowali o przyznaniu dodatkowej pomocy finansowej z budżetu województwa.

Wsparcie trafi do gospodarstw z czterech gmin: Czermin, Mielec, Wadowice Górne i Przecław i wyniesie ponad 240 tysięcy złotych. Pieniądze przeznaczone są na zadania z zakresu pomocy społecznej, a ściślej na wypłatę zasiłków celowych.

Szczegółowe zasady udzielenia pomocy, termin przekazania środków oraz sposób rozliczenia zostaną określone w umowie zawartej pomiędzy samorządem województwa a poszczególnymi samorządami z terenu powiatu mieleckiego.

Łączna kwota pomocy dla powiatu mieleckiego wyniesie 241 605,00 zł. Poszczególne gminy otrzymają wsparcie w wysokości:

  1. Gmina Czermin 90 579,00
  2. Gmina Mielec 7 265,00
  3. Gmina Wadowice Górne 138 499,00
  4. Gmina Przecław 5 262,00

W obecnej chwili 51 ognisk zakażenia hodowli  trzody chlewnej i 19 ognisk ASF u dzików w powiecie mieleckim. Choroba dotyka czterech gmin: Czermin, Wadowice Górne, gdzie problem jest największy, a także gminę Mielec i Przecław, gdzie problem z ASF się rozpoczął.

Dynamika wystąpienia nowych ognisk po zastosowaniu środków zapobiegawczych spadła. Ostatni tydzień to brak nowych ognisk. Potwierdzono jedno ognisko w czasie ostatniego weekendu. W większości są to stada od 0 do 50 świń (54 proc.), od 60 do 100 świń (16 proc.) i stada mniejsze.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.