Mielec: Przy ulicy Jagiellończyka powstanie łąka kwietna

Mielec: Przy ulicy Jagiellończyka powstanie łąka kwietna

Gmina Mielec jest uczestnikiem trzeciego etapu programu szkoleń dla pracowników samorządów terytorialnych w zakresie projektowania i gospodarowania zielenią w miastach. Dzięki temu ma szansę na uzyskanie grantu na realizację małej inwestycji w tzw. “zielono-błękitną infrastrukturę”.

Celem programu  „Edukacja ekologiczna”. jest zwiększenie odporności miast na negatywne zjawiska wynikające ze zmian klimatu oraz adaptacja do tych zmian poprzez realizację inwestycji w zakresie „zielono-niebieskiej” infrastruktury. Program został zorganizowany przez Instytut Rozwoju Miasta i Regionów.

W ramach Programu Edukacja Ekologiczna 1 października odbyła się I sesja  cyklu szkoleniowego dla pracowników samorządowych. Miasto Mielec będzie realizować swój projekt przy współpracy z miastem Zduńska Wola. Trenerem inwestycji będzie Paweł Szewczyk – Zastępca Prezydenta Miasta Zduńska Wola.

Realizacja projektów ma wpłynąć na negatywne skutki zmian klimatu, podniesienia świadomości społecznej w zakresie zmian klimatu, a także do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych na poziomie lokalnych społeczności.

Mielec ma możliwość uzyskania grantu w wysokości 10 000,00 zł na realizacje małej inwestycji, która wpisuje się w działania związane z łagodzeniem zmian klimatycznych  w miastach.

W związku z uzyskaniem grantu Gmina Mielec planuje utworzyć łąkę kwietną na pow. ok.600 m2 w obrębie ulic: Władysława Jagiellończyka, ul. Kusocińskiego. Łąka kwietna, ma powstać na wiosnę i będzie projektem pilotażowym.

Każdy zielony obszar w mieście jest na wagę złota, a trawniki, pasy zieleni, parki przyniosą jeszcze więcej korzyści, gdy zagoszczą na nich kwietne łąki, które sprawiają, że miejski krajobraz jest bardziej przyjazny. To tylko jedna z wielu zalet tego rozwiązania, które coraz chętniej stosowane jest w miastach.

Podczas pierwszej konferencji ustalono lokalizację przyszłej łąki i zakres działań, m.in. przygotowanie gruntu, określenie standardu materiału siewnego, sporządzenie inwentaryzacji dendrologicznej, określenie potrzeb związanych z utrzymaniem przyszłego obiektu (np. nawadnianie).

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email