Nisko: Otwarcie wystawy pt. "Nie zawsze defilada. Jak świętowano odzyskanie niepodległości"

Nisko: Otwarcie wystawy pt. "Nie zawsze defilada. Jak świętowano odzyskanie niepodległości"

Wystawa powstała w ramach projektu “Niepodległa blisko nas”, realizowanego przez Stowarzyszenie “Niżańskie Centrum Rozwoju” w partnerstwie z trzema szkołami średnimi z powiatu niżańskiego (Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku, Zespołem Szkół w Jeżowem im. ks. Stanisława Staszica i Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Rudniku nad Sanem).

Wystawa „Nie zawsze defilada. Jak świętowano odzyskanie niepodległości” składa się z 18 paneli (roll – upów) o wymiarach 100 na 200 centymetrów i została udostępniona przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział Rzeszów.

 Ekspozycja skupiała swoją uwagę na tym, jak Święto Odzyskania Niepodległości funkcjonowało w różnych okresach najnowszych dziejów Polski. Pokazuje jak i kiedy świętowano w II RP, czy udawało się czcić to święto w czasie II wojny światowej i w okresie komunistycznej Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Organizatorzy pokazują jak wyglądało podtrzymanie tradycji 11 Listopada na wychodźstwie. Wystawa, bogato ilustrowana, ma układ chronologiczno-problemowy.

Udział w otwarciu wystawy wzięli: Starosta Niżański Robert Bednarz, Burmistrz Gminy i Miasta Nisko Waldemar Ślusarczyk, starszy specjalista rzeszowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr Jacek Magdoń, Dyrektor Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nisku Radosław Maziarz oraz dyrektorzy szkół średnich z terenu powiatu. Swoją obecnością zaszczycili również Janusz Ogiński – dziennikarz, regionalista, autor albumów o Nisku i Powiecie Niżańskim, przedstawiciele Towarzystwa Ziemi Niżańskiej – Prezes Stanisław Gawryś i Zygmunt Kunikowski, nauczyciele Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku, pracownicy Wydziału Edukacji, Spraw Społecznych i Promocji Starostwa Powiatowego w Nisku, przedstawiciele Klubu Seniora w Nisku oraz uczniowie RCEZ.

Przybyłych gości przywitała przedstawiając informację dotyczące realizowanego projektu Koordynator projektu Katarzyna Woźniak. Uroczystego powitania osób uczestniczących w otwarciu wystawy dokonali również przedstawiciele lokalnych władz – Starosta Niżański Robert Bednarz oraz Burmistrz Gminy i Miasta Nisko Waldemar Ślusarczyk.

– Serdecznie dziękuję wszystkim przybyłym za udział w wystawie niepodległościowej, która ma na celu upowszechnienie wiedzy o najważniejszych wydarzeniach związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości oraz propagowanie historii Naszej Ojczyzny wśród mieszkańców naszego Powiatu– mówił Starosta Robert Bednarz.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.