Pamięć Bohaterów Trwa – Uroczystość w Sokołowie Małopolskim

13 października 2024 roku w Sokołowie Małopolskim odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej ku czci Karoliny Marciniec, Bartłomieja Gielarowskiego i Agnieszki Gałgan – bohaterów, którzy podczas okupacji niemieckiej ryzykowali życie, ukrywając Żydów. Ich heroiczna postawa, mimo że zakończona tragicznie, stanowi wzór do naśladowania. Za swoją odwagę zapłacili najwyższą cenę – życie.

Uroczystość rozpoczęła Msza Święta celebrowana przez ks. dziekana Jerzego Uchmana, proboszcza parafii w Nienadówce, a homilię wygłosił ks. Jan Prucnal, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Sokołowie Małopolskim. W swoim kazaniu podkreślił znaczenie odwagi i poświęcenia tych, którzy w obliczu okupacyjnego terroru, mimo zagrożenia śmiercią, wybrali drogę moralnej odpowiedzialności i pomocy bliźnim.

Inicjatorami i organizatorami wydarzenia byli Burmistrz Gminy i Miasta Sokołów Małopolski, Andrzej Kraska, oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Sokołowskiej. Obok uroczystości religijnych odbyły się prelekcje historyczne przygotowane przez Piotra Ożoga, dr Bartosza Walickiego oraz Łukasza Ożoga. Prelekcje te przybliżyły lokalnej społeczności kontekst historyczny wydarzeń, losy ukrywanych Żydów oraz postawy Polaków, którzy z narażeniem własnego życia chronili tych, którym groziła zagłada. Warto przypomnieć, że latem 1942 roku Karolina Marciniec i Bartłomiej Gielarowski ukryli w swoim gospodarstwie grupę Żydów, w tym Josefa Fischmana, Berka Kahnera, Mojżesza Krauta, Leziera Krauta oraz kobietę w ciąży i mężczyznę o imieniu Meilech. Gospodarze wykazali się niezwykłą odwagą, ale w lipcu 1943 roku zostali zdradzeni i aresztowani przez Niemców oraz rozstrzelani na placu szkolnym w Sokołowie Małopolskim.

W czasie uroczystości uczestnicy złożyli kwiaty oraz zapalili znicze przy odsłoniętej tablicy, która na zawsze przypominać będzie o tragicznych wydarzeniach sprzed ponad 80 lat. Miejsce to stało się symbolem pamięci o tych, którzy w czasach najciemniejszych potrafili być światłem nadziei dla innych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Informacje

Zdobądź najświeższe informacje!

Wyślemy najświeższe informacje prosto na Twojego maila