22 maja, w przestrzeni Ośrodka Kultury w Grochowem odbyło się wyjątkowe wydarzenie artystyczne – wystawa prac Pani Albiny Róg, artystki tworzącej niezwykłe kompozycje z suszonych liści i kwiatów, czyli tzw. florografy.
Przybyłych gości powitała Dyrektor GOK Mariola Pelic, która z serdecznością i ciepłem wprowadziła zebranych w atmosferę wydarzenia. Przedstawiła sylwetkę autorki, przybliżając jej twórczą drogę, a także podziękowała Pani Albinie za podzielenie się swoją pasją i talentem z lokalną społecznością, podkreśliła wyjątkowość prac artystki, gratulując jej niezwykłej wrażliwości i umiejętności dostrzegania piękna tam, gdzie wielu z nas przechodzi obojętnie.
Sama autorka również zabrała głos, dzieląc się kilkoma refleksjami na temat swojej twórczości. Zgromadzeni mieli okazję wysłuchać także kilku wierszy w interpretacji Pani Albiny, które doskonale korespondowały z klimatem wystawy – pełnym natury i subtelności.
Florografy wzbudziły ogromne zainteresowanie i zachwyt odwiedzających. Goście z podziwem przyglądali się delikatnym dziełom, doceniając precyzję wykonania, bogactwo form oraz niepowtarzalną harmonię barw i kształtów. Wiele osób wyrażało swoją wdzięczność za możliwość kontaktu z tak unikatową sztuką.
Wystawa Pani Albiny stała się pięknym i inspirującym spotkaniem ze sztuką zakorzenioną w naturze – przypomnieniem o tym, jak wiele piękna możemy odnaleźć w rzeczach prostych i ulotnych.
Wystawa będzie czynna do 12 czerwca w godzinach pracy Ośrodka Kultury.
Albina Róg Albina Róg to miłośniczka przyrody o niecodziennej pasji „florografii”. Pochodzi ze środowiska wiejskiego, urodziła się w 1955 r. w Suchorzowie, a obecnie mieszka i tworzy w Baranowie Sandomierskim. Od najmłodszych lat fascynowała ją przyroda. Znosiła latem do domu naręcza polnych kwiatów, traw i ziół, z których tworzyła piękne bukiety i zdobiła nimi wnętrza.
W 2000 roku rozpoczyna twórczą przygodę z roślinami. Powstają pierwsze kompozycje z suszonych liści, traw i kwiatów, tworzące obrazy umieszczane za szkłem w antyramach – to rodzaj kolażu z różnych części roślin. Jest to jej własna technika i nazwa prac, ponieważ nazywa je „florografami”. Inspiracji szuka w obserwowanych krajobrazach, we wspomnieniach z dzieciństwa, z wyjazdów, wycieczek i własnych przeżyć, dlatego też, jak sama mówi: „odzwierciedlają moją duszę”.
Florografy przedstawiają najczęściej pejzaże, motywy religijne i baśniowe, bukiety kwiatowe, zwierzęta, postaci ludzkie, nierzadko także budowle, w oryginalny sposób malowane nie pędzlem i farbami, lecz nazbieranymi i zasuszonymi wcześniej roślinami.
Artystka nie posiada wykształcenia plastycznego, mimo to odnalazła własną drogę do ukazywania sztuki. Jak mówi: „Przystępując do tworzenia swych prac nie wzoruję się na żadnym kierunku czy stylu artystycznym, tworzę z potrzeby serca i duszy”. Pani Albina ma na swoim koncie ponad 560 prac oraz ponad 60 wystaw indywidualnych.