Podkarpacie: System pomiaru jakości powietrza z drona

Podkarpacie: System pomiaru jakości powietrza z drona

Nadchodzi sezon jesienno-zimowy, a to oznacza ponowne problemy z jakością powietrza. Podkarpackie gminy mogą walczyć z kopciuchami przy pomocy specjalistycznego drona i innowacyjnego systemu.

Problem jakości powietrza istnieje od wielu lat. Jesienią i zimą emisja przemysłowa miesza się z dymem wydobywającym się z przydomowych pieców, czujniki jakości powietrza pokazują fatalne odczyty. Tymczasem nikt nie poczuwa się od odpowiedzialności system Dronika może to zmienić.

W dron zostały wmontowane zasobniki, które mierzą skład powietrza.  Zasobniki wyposażone są w wysokiej jakości sensory, które wykrywają obecność zanieczyszczenia, dając rzeczywisty obraz stężenia szkodliwych substancji z informacją o czasie i miejscu badania. Zasobniki mogą pracować jako samodzielny moduł, jednak przeprowadzanie pomiarów wypada zdecydowanie bardziej efektywnie, kiedy nośnikiem zasobnika jest dron.

Umieszczenie zasobników na dronie pozwoli na dotarcie w trudno dostępne miejsca oraz pobieranie próbek punktowo jak i z dużego obszaru. Dane z pobieranych próbek są zapisywane na karcie pamięci i przekazywane bezpośrednio do stacji naziemnej, gdzie program poddaje je analizie. Możliwe jest w tedy bardzo dokładne określenie zanieczyszczeń występujących w powietrzu oraz podjęcie działań zapobiegawczych w celu zapewnienia ochrony życia i zdrowia ludzkiego.

Gminy mogą system zakupić lub wynająć. Dzięki danym zgromadzonym przez dron można od razu poznać zawartość dymu wydobywającego się z konkretnego komina i rozpocząć właściwą kontrolę takiego domowego paleniska.

Urządzenie ułatwi również zlokalizować źródło niebezpiecznego zadymienia oraz szybkie rozpoznanie substancji, które są w ten sposób emitowane.

Normy jakości powietrza w Polsce określone zostały w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu. Zgodnie z nimi:

  • Skażenie PM10: dobowy poziom stężeń pyłu PM10 wynosi 50µg/m³ i nie może być przekroczony częściej niż 35 dni w roku. Dodatkowo średnia roczna nie może przekraczać 40 µg/m³.
  • Skażenie PM2.5: dla pyłu PM2.5 rozporządzenie zawiera tylko normę roczną, która wynosi 25µg/m³. WHO przyjęła normę dobową, która wynosi 25µg/m³. Należy pamiętać, że każdy poziom stężenia pyłu PM2.5 niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email