W niedzielę, 21 września, na terenie Gminnego Ośrodka Wypoczynku i Rekreacji w Radawie odbyła się I Podkarpacka Biesiada nad Lubaczówką. Wydarzenie, które zwieńczyło ostatni weekend lata, przyciągnęło nie tylko mieszkańców gminy Wiązownica, ale również wielu gości z różnych stron Podkarpacia.
Organizatorami biesiady byli: starosta jarosławski Kamil Dziukiewicz, wójt gminy Wiązownica Krzysztof Strent oraz dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Wiązownicy Magdalena Rożek. Wśród uczestników znaleźli się parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów, służb mundurowych, a także turyści poszukujący kontaktu z lokalnymi tradycjami i kuchnią regionu.
Smaki regionu i konkurs kulinarny
Biesiada rozpoczęła się od oficjalnego otwarcia i prezentacji stoisk przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich. Na uczestników czekały regionalne specjały, których receptury przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Goście mogli spróbować m.in. mięsnych wyrobów, serów, domowych wypieków i innych tradycyjnych potraw charakterystycznych dla Podkarpacia.
Kulminacyjnym punktem kulinarnym imprezy był konkurs, w którym rywalizowały poszczególne miejscowości. Pierwsze miejsce zdobyła Piwoda, drugie Izdebki, a trzecie Ryszkowa Wola. Wyróżnienia otrzymały Szówsko, Domaradz oraz Manasterz. Laureaci odebrali nagrody z rąk organizatorów, a ich potrawy cieszyły się dużym uznaniem wśród gości.
Muzyka, taniec i radosne zakończenie lata
Podczas biesiady nie zabrakło muzyki na żywo. Na scenie zaprezentowała się Kapela Sołtysowa, a następnie Kapela Moja Scheda, której występ spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności. Ludowe rytmy porwały uczestników do tańca, tworząc niezapomniany klimat spotkania.
Całość wydarzenia zakończyła się tradycyjną potańcówką, która trwała do późnych godzin wieczornych. Radosna atmosfera, smak regionalnych potraw i wspólna zabawa sprawiły, że I Podkarpacka Biesiada nad Lubaczówką z pewnością zapisze się w kalendarzu jako wyjątkowe wydarzenie kulturalne regionu.
Zdjęcia: powiat jarosławski













