Polska: 12 maja ogólnopolska akcja policji - „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”

Polska: 12 maja ogólnopolska akcja policji - „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”

W czwartek 12 maja 2022 roku w całym kraju policjanci będą prowadzać akcje na rzecz poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Funkcjonariusze będą sprawdzać nie tylko zachowanie kierowców lecz również pozostałych użytkowników dróg.

Policyjna akcja ma na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów – grupy użytkowników dróg, która podczas wypadków jest szczególnie narażona na tragiczne konsekwencje tych zdarzeń.

Głównymi przyczynami wypadków jest nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych lub rowerzyście na przejeździe. Najwięcej wypadków i ofiar wśród pieszych powodują kierujący samochodami osobowymi.

Podczas prowadzonych działań szczególnym nadzorem zostaną objęte miejsca, które są niebezpieczne dla pieszych i rowerzystów np. przejścia przez ruchliwe jezdnie lub inne miejsca gdzie dochodziło do potrąceń.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, przejazdu dla rowerzystów musi:

  • zachować szczególną ostrożność,
  • zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.
  • ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, znajdującym się na przejeździe.

Jednak nie zwalnia to pieszego, rowerzysty z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia, przechodzenia przez przejście.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.