Polska: Ile kosztuje świadectwo energetyczne?

Polska: Ile kosztuje świadectwo energetyczne?

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument określający zapotrzebowanie nieruchomości na energię związaną z jej użytkowaniem.

28 kwietnia 2023 r. w życie wejdzie znowelizowana Ustawa o charakterystyce energetycznej budynków. Jak informowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii, ma ona na celu dopełnienie obowiązku przekazywania świadectw charakterystyki energetycznej. Te są już obecnie obowiązkowe przy zawieraniu umowy najmu lub kupna-sprzedaży domu czy mieszkania, jednak w praktyce notariusze rzadko to egzekwują.

„Celem wprowadzenia obowiązku sporządzania świadectw jest promowanie budownictwa efektywnego energetycznie i zwiększanie świadomości społecznej w zakresie możliwości uzyskania oszczędności energii w budynkach. Dzięki informacjom zawartym w świadectwie właściciel, najemca lub użytkownik może określić orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię, a tym samym koszt utrzymania związany z zapotrzebowaniem na energię.”

Kilkaset złotych za wydanie dokumentu

Informację o szacunkowych kosztach sporządzania świadectwa możemy znaleźć w Ocenie Skutków Regulacji nowelizowanej ustawy:

Szacunkowy koszt świadectwa charakterystyki energetycznej dla mieszkania w budynku wielorodzinnym będzie wynosił podobnie jak dla domu jednorodzinnego, czyli ok. 300 zł. Ostateczna cena zależy od różnych czynników (np. zastosowanego typu systemu ogrzewania, podgrzewania wody, wentylacji oraz klimatyzacji), niemniej jednak prawdopodobnie w zdecydowanej większości przypadków nie jest wyższa niż 300 zł“.

Przygotowanie świadectwa kosztuje więcej, niż zakładał rząd. Przykładowe ceny w największych polskich miastach kształtują się następująco:

  • w Warszawie dla mieszkania ok. 500-600 zł, dla domu jednorodzinnego ok. 700 zł,
  • w Krakowie dla mieszkania od 250 zł, dla domu jednorodzinnego od 400 zł,
  • w Gdańsku ceny dla mieszkań sięgają 600 zł, a dla domów 700 zł,
  • w Poznaniu od 500 do 1000 zł w przypadku mieszkań oraz domów jednorodzinnych,
  • we Wrocławiu ok. 400-600 zł w przypadku mieszkań oraz domów jednorodzinnych.

Jak długo jest ważne świadectwo?

Należy zaznaczyć, że nie każdy może wystawić ważny w świetle prawa dokument. Prawo do podpisywania się pod świadectwem charakterystyki energetycznej mają wyłącznie certyfikowane osoby, wpisane na listę Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne przez 10 lat od dnia jego sporządzenia. Może stracić ważność przed upływem tego terminu, gdy w obrębie nieruchomości zostaną przeprowadzone roboty budowlano-instalacyjne, w wyniku których zmianie ulegnie charakterystyka energetyczna budynku lub części budynku (np. wymiana okien, wymiana źródła ciepła, docieplenie budynku).

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email