Polska: Kiedy przestawiamy zegarki z czasu letniego na zimowy w 2021 roku

Polska: Kiedy przestawiamy zegarki z czasu letniego na zimowy w 2021 roku

W ostatni weekend października zmienimy czas z letniego na zimowy — przestawiamy zegarki z godziny 3:00 na 2:00 w nocy i tak spać będziemy mogli o godzinę dłużej.

W tym roku zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w nocy z soboty 30 października na niedzielę 31 października nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Zegary przesuniemy o godzinę do tyłu z 3:00 na godzinę 2:00

W Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca.

Po zmianie czasu słońce będzie zachodzić znacznie wcześniej niż teraz. W połowie października słońce nad Polską zachodzi ok. godz. 17.46, a w pierwszym dniu po zmianie czasu — zajdzie o 16:19.

Zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Kolejne takie rozporządzenie rząd wydał na początku listopada 2016 r. Przedłuża ono stosowanie czasu letniego i zimowego do 2021 r.

Dłuższa o godzinę doba ma swoje konsekwencje, zwłaszcza dla osób, które tej nocy pracują albo ruszyły w podróż – pociągiem. By nie burzyć porządku na torach i w rozkładach jazdy zazwyczaj pociągi są zatrzymywane na godzinny przymusowy postój pod semaforem.

Pracujący tej nocy z konieczności godzinę dłużej przez prawo pracy traktowani są tak jakby wypracowali godzinę nadliczbową. Należy im się więc dodatkowe wynagrodzenie – wyliczane na zasadach godzin nadliczbowych oraz dodatków za pracę w nocy. jeśli wolą “odebrać” tę godzinę, pracodawca powinien skrócić im czas pracy nocnej podczas innej doby.

W Unii Europejskiej trwała dyskusja nad możliwością zniesienia zmiany czasu. W marcu 2019 r. Parlament Europejski opowiedział się za zniesieniem zmiany. Europosłowie chcieli, aby zmiana czasu w marcu 2021 r. była ostatnią zmianą w krajach UE. Stanowisko PE stało się przedmiotem negocjacji z ministrami UE w tej sprawie. Unijne stolice nie podzieliły jednak stanowiska PE. Następnie projekt trafił do prac na poziomie grup roboczych.

Przeprowadzone konsultacje publiczne wykazały, że 84 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu. Zebrano w nich 4,6 mln odpowiedzi. Zwolennikami rezygnacji ze zmiany czasu okazali się też Polacy. Większość dorosłych Polaków, preferowała czas letni.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email