Polska: Miliony na karpackie wąskotorówki

Polska: Miliony na karpackie wąskotorówki

Centrum turystyczno-wystawiennicze, wąskotorowe drezyny rowerowe, kładka piesza z platformą widokową wśród drzew, nowa oferta turystyczna i film dokumentalny o karpackich kolejkach leśnych – to najważniejsze efekty projektu, który właśnie rusza w Bieszczadach dzięki polsko-ukraińskiej współpracy. Zostanie on w 90% sfinansowany z funduszy Unii Europejskiej za pośrednictwem Programu Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021-2027. Nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy również skorzystają na realizacji projektu.

Za sprawą projektu na głównej stacji bieszczadzkiej „ciuchci” w Majdanie k. Cisnej powstanie centrum obsługi turystów z przestrzenią wystawienniczo-konferencyjną. Znajdzie się tam stała ekspozycja muzealna, prezentująca historię kolejek wąskotorowych w Karpatach oraz miejsce do organizacji konferencji, warsztatów, koncertów, wernisaży, pokazów filmowych i innych wydarzeń związanych z dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym regionu. Będzie też zaplecze socjalne, kasy biletowe i punkt informacji turystycznej dla turystów.

To ważne, bo Bieszczadzka Kolejka Leśna obsługuje tysiące przyjezdnych: – To jedyne pomieszczenie, gdzie będziemy mogli przyjąć turystów w czasie niepogody. Z każdego pociągu wysiada 200 osób, a takich pociągów w ciągu dnia jest 6-8. Łącznie w całym sezonie kolejka przewozi ponad 150 tysięcy osób – wyliczał Mariusz Wermiński, Prezes Zarządu Fundacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej.

Co ciekawe, z tego miejsca, ponad torami zostanie poprowadzona 400-metrowa kładka z platformą widokową wśród drzew. Będzie służyć edukacji ekologicznej i rekreacji, ale pozwoli też obserwować z góry funkcjonowanie zabytkowej 120-letniej stacji i leśnych pociągów.

Ten projekt jest wyjątkowy, bo jest realizowany w wyjątkowym miejscu. To jest perła, jedno z głównych miejsc odwiedzanych przez turystów – zauważył Tomasz Jędrzejewski, z-ca kierownika Wspólnego Sekretariatu Programu.

Nową atrakcją, która z pewnością przyciągnie kolejne rzesze odwiedzających, będą wąskotorowe drezyny rowerowe, które również zostaną zakupione dzięki realizacji projektu. Każda z nich będzie  mogła pomieścić 5 osób. Pojazdy będą kursować po wyremontowanym w ramach inwestycji 3-kilometrowym odcinku torów z Cisnej do Dołżycy.

W ukraińskiej części Karpat, w miejscowości Wygoda partner projektu wyremontuje stację leśnej kolejki adaptując ją na muzeum dziedzictwa kolejowego. Teren wokół budynku, który jest jednocześnie początkiem zabytkowego szlaku kolejowego, zostanie zagospodarowany dla zwiedzających.

Jestem szczęśliwy, że możemy wspólnie – Polska z Ukrainą – realizować tak duży projekt – podkreślił wójt Wygody Mykola Matsalak. W ramach wspólnego przedsięwzięcia powstanie także film o historii karpackich kolejek wąskotorowych.

Liderem projektu pn. „Karpacka kolejka wąskotorowa – podróż śladami karpackiej kolei leśnej”jest Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, a Rada Wiejska Wygody z obwodu iwanofrankiwskiego jest jej partnerem. 6 czerwca br. reprezentanci podpisali umowę partnerską na realizację projektu. Podczas uroczystości z udziałem Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, zaprezentowana została wizualizacja przyszłej inwestycji i miejsca jej realizacji.

Chcielibyśmy z Ukrainą współpracować jeszcze w większym zakresie, żeby nie było obaw i ograniczeń, bo one przekładają się także na nasz ruch turystyczny. Ludzie, jadąc w Bieszczady, pytają, czy tu jest bezpiecznie. Taka jest rzeczywistość. Mamy nadzieję, że ta niczym nieuprawniona agresja Rosji na Ukrainę szybko się zakończy – mówił gospodarz regionu.

To największy pod względem budżetu projekt Programu Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021-2027 – jego pełna wartość to 4,3 miliona euro, w tym prawie 3,9 mln stanowi dofinansowanie z UE. Pozyskanie tak wysokiego grantu było możliwe dzięki zarekomendowaniu wniosku przez Zarząd Województwa do grona Dużych Projektów Infrastrukturalnych, czyli strategicznych projektów Programu, zatwierdzanych w trybie pozakonkursowym. Realizacja przedsięwzięcia zajmie ponad 2 lata.

Informacje o Programie Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021-2027

Unia Europejska wspiera polsko-ukraińską współpracę już od 20 lat w ramach kolejnych programów transgranicznych. Najnowsza edycja nosi nazwę Program Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021-2027, a jej budżet na projekty to ponad 214 milionów euro. Województwo Podkarpackie uczestniczy w Programie jako jeden z 10 nadgranicznych regionów. Instytucje i organizacje z Podkarpackiego zrealizują 18 projektów inwestycyjnych we współpracy z partnerami z obwodów: lwowskiego, zakarpackiego, tarnopolskiego  i iwanofrankiwskiego, o łącznym dofinansowaniu prawie 40 milionów euro. Przed nami jeszcze nabory na mikroprojekty.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *