Polska: Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego - 103. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Polska: Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego - 103. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

27 grudnia 2021 r. po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego – największego zwycięskiego polskiego zrywu niepodległościowego. Decyzją Sejmu z inicjatywy Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy 27 grudnia ustanowiono świętem państwowym.

23 listopada br. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał przyjętą przez Sejm i Senat ustawę o ustanowieniu 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Uroczystość popisania ustawy odbyła się w poznańskim Hotelu Bazar.
Z okna tego hotelu w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia 1918 r. Ignacy Jan Paderewski wygłosił przemówienie, które doprowadziło wybuch powstania. 

Apel do Prezydenta RP o ustanowienie rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego świętem państwowym zainicjowano m.in. przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Muzeum Narodowe w Poznaniu oraz poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Łącznie podpisało się pod nim  osiem tysięcy osób. We wrześniu apel trafił do Prezydenta, który wystąpił z inicjatywą ustawodawczą w tej sprawie. 1 października ustawę przyjął Sejm głosami wszystkich obecnych na sali posłów, 28 października ustawa została jednogłośnie przyjęta przez Senat RP.  

Wydarzenia związane z obchodami rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Największym wydarzeniem towarzyszącym obchodom 103. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego będzie koncert „Chwała i zwycięstwo! Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”.

Na  koncert zaprasza Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Narodowym Centrum Kultury. Wydarzenie będzie transmitowane na antenie TVP 1 27 grudnia o godz. 21.00.

Powstanie Wielkopolskie – historia.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Ofensywa otrzymała dyplomatyczne wsparcie w Paryżu. 16 lutego 1919 r. w Trewirze podpisano układ z Niemcami, który objął front wielkopolski, zaś Armia Wielkopolska została uznana za wojsko sprzymierzone.

28 czerwca 1919 r. traktat wersalski potwierdził ostatecznie przynależność Wielkopolski do Rzeczpospolitej, jednak front wielkopolski ostatecznie zlikwidowano dopiero w marcu 1920 r.

Tegoroczne obchody 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego zbiegają się z jubileuszem 80. rocznicy śmierci Ignacego Paderewskiego. Od końca I wojny światowej wspierał on na arenie międzynarodowej walkę Polaków o odzyskanie niepodległości.

To jego wystąpienie podczas wizyty w Poznaniu 26 grudnia stało się punktem zapalnym do podjęcia walki o wolność. Wielkopolanie przygotowywali się do niej starannie przez lata. Działania niepodległościowe początkowo objęły Poznań, całą Wielkopolskę, decydując ostatecznie o włączeniu jej w granice ojczyzny.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email