Polska: Nowe podatki dla osób posiadających samochód

Polska: Nowe podatki dla osób posiadających samochód

Złe wieści dla posiadaczy samochodów spalinowych. W Krajowym Planie Odbudowy znalazły się zapowiedzi wprowadzania nowego podatku od posiadania takich aut i podwyższenia opłat za ich zarejestrowanie.

Branża elektromobilności w Polsce poszukuje skutecznych metod wsparcia rynku używanych aut elektrycznych, które umożliwiłyby przyspieszenie dekarbonizacji sektora transportowego. Jednym z pomysłów wymienionych w raporcie “EV z drugiej ręki” przygotowanym przez EV Klub Polska we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Paliw Alternatywnych i OTOMOTO, jest wprowadzenie nowego podatku od samochodów o napędzie spalinowym. 

Znakomitą większość samochodów jeżdżących dziś po polskich drogach ciągle stanowią auta z silnikami spalinowymi. Co więcej średni wiek aut w naszym kraju to przeszło 15 lat, a zwłaszcza stare pojazdy emitują znaczne ilości CO2.

Jak się okazuje jednym z pomysłów rządu na szybsze ich wyeliminowanie z użycia ma być podatek od posiadania pojazdów z silnikami spalinowymi. Podatek ma być gotowy w drugim kwartale 2026 r., a dochody z niego mają zasilić rozwój niskoemisyjnego transportu w miastach i na terenach wiejskich. Na razie wysokość tego podatku nie jest jeszcze znana.

Wcześniej, bo w czwartym kwartale 2024 r. gotowe mają być przepisy, które podniosą opłaty za rejestrację pojazdów spalinowych. Wysokość opłaty ma zależeć od poziomu emisji CO2. I także ma wspierać rozwój transportu niskoemisyjnego w miastach i na wsiach.

Dodatkowo zachętą do przesiadania się z aut spalinowych do elektrycznych, które mają być przyszłością motoryzacji, ma być też przyspieszona amortyzacja tych drugich. Już dziś przy ich zakupie można skorzystać z rządowych dopłat.

W KPO znalazła się też zapowiedź wprowadzenia opłat za przejazdy nowymi odcinkami autostrad i dróg ekspresowych. W sumie chodzi o 1400 km nowych tras. Rząd zapewnia, że nowe opłaty obejmą jedynie samochody ciężarowe, a przejazdy aut osobowych drogami ekspresowymi pozostaną bezpłatne.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.