Polska: PKP Intercity podniesie ceny wszystkich biletów

Polska: PKP Intercity podniesie ceny wszystkich biletów

PKP Intercity zdecydowało o podniesieniu cen biletów od 11 stycznia w związku z rosnącymi kosztami działalności wynikającymi m.in. z wyższych cen energii – podała spółka w komunikacie prasowym. Ceny biletów jednorazowych wzrosną o 11,8-17,8 proc., a odcinkowych – średnio o 10 proc.

Jak przekazał przewoźnik kolejowy, zmiana cen biletów wynika z konieczności ich dostosowania do rosnących kosztów działalności – przede wszystkim wyższych cen energii elektrycznej – oraz do oferty cenowej konkurencji. Zaznaczono, że w porównaniu do stycznia 2022 r. cena energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii wzrosła o 62,18 proc., co przełoży się bezpośrednio na znaczący wzrost prognozowanych na 2023 r. opłat za energię czynną, będącą częścią opłat za energię elektryczną trakcyjną. Jak podkreślono, oznacza to wzrost kosztów usług świadczonych przez PKP Intercity.

Spółka zwróciła też uwagę na najwyższy od wielu lat poziom inflacji, która w listopadzie 2022 r. wyniosła 17,5 proc., a także wysokie stopy procentowe.

Dodano, że po raz pierwszy od 2016 r. zmieniają się ceny Kart Intercity, uprawniających do nielimitowanych podróży pociągami PKP Intercity w dowolnych relacjach.

Spółka przekazała zarazem, że wydłuża okres obowiązywania ofert Multiprzejazd oraz Multiprzejazd Max o kilka godzin, tj. do północy z czwartku na piątek, aby zwiększyć ich atrakcyjność.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email