Polska: Polacy zapłacą "Minimum 50 groszy" kaucji za plastikowe butelki i puszki

Polska: Polacy zapłacą "Minimum 50 groszy" kaucji za plastikowe butelki i puszki

Wkrótce klienci zapłacą kaucję za plastikowe butelki i puszki po napojach. Pieniądze jednak będzie można odzyskać, wyrzucając zużyte opakowanie do specjalnych butelkomatów. “Minimum 50 groszy” – mówił Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.

W minionym roku McDonald’s zadecydował, że a ciągu najbliższych 2-3 lat z zestawów Happy Meal znikną plastikowe zabawki. Wiele marketów decyduje się na zminimalizowanie ilości zużycia plastikowych opakowań, m.in. Carrefour Sieć sklepów zaprasza klientów ze słoikami, natomiast Lidl sprzedaje torby wielokrotnego użytku, a  CCC całkowicie wycofało foliówki.

Już w 2019 r. w stolicy stanęły pierwsze recyklomaty. Warszawiacy będą mogli dostać zniżki i kupony za opakowania po napojach wrzucone do maszyn. Na podobnego rodzaju rozwiązania zdecydowały się też inne miasta, m.in. Poznań oraz Białystok.

Mamy wykonać kolejny krok w stronę ochrony środowiska. “Powstanie w Polsce systemu depozytowego na opakowania jednorazowe jest w zasadzie przesądzone” – mówił Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska. Wiceminister nie informuje, jakiej wysokości miałaby być kaucja, być może kwota będzie zróżnicowana w zależności od rodzaju odpadów. 

U naszych zachodnich sąsiadów butelkomaty stanowią codzienność.

W Niemczech funkcjonuje tak zwany system producencki, w którym producenci odpowiadają za jego wdrożenie i funkcjonowanie. Wedle słów Ozdoby w Polsce system depozytowy plastikowych opakowań miałby funkcjonować w bardzo podobny sposób. Klienci będą mogli oddać butelki i puszki bez obowiązku posiadania paragonu.

– Wedle wyliczeń organizacji kaucja powinna wynosić minimum 50 groszy. Ale wszystko i tak jest uzależnione od powszechności systemu – mówił Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności (PFPŻ).

“Wspomniane przynajmniej 50 groszy to koszt, który jednocześnie będzie opłacalny dla producentów i akceptowalny dla konsumenta. Problem wysokości kaucji budzi sporo kontrowersji, bo będzie na początku oznaczał dodatkowe wydatki dla gospodarstw domowych. Czyli im wyższa opłata, tym gorzej. Z drugiej strony system ma zapewniać odpowiednio wysoki poziom zbiórki opakowań. A więc im wyższa kaucja, tym większa motywacja do oddania puszki czy butelki” – czytamy w stanowisku (PFPŻ).

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email