Polska: W maju zostanie wypłacone 500+ dla Ukraińców

Polska: W maju zostanie wypłacone 500+ dla Ukraińców

W maju ruszą pierwsze wypłaty dla uchodźców z Ukrainy, którzy złożyli wniosek o świadczenie “Rodzina 500 plus” – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS ogólnie przyjął już 318 tys. wniosków na świadczenie rodzinne 500 plus od obywateli Ukrainy, zaś na Podkarpaciu – 9,5 tys. 

– Odkąd na Platformie Usług elektronicznych ZUS udostępniliśmy możliwość składania wniosków o 500 plus po ukraińsku, na Podkarpaciu zarejestrowaliśmy 9,5 tys. wniosków o to świadczenie, obejmujące niespełna 15 tys. dzieci. Najwięcej wniosków wpłynęło z terenu Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego – 2,5 tys., powiatu dębickiego – 776, miasta Przemyśl i powiatu przemyskiego – 712, miasta Krosno i powiatu krośnieńskiego – 627, powiatu sanockiego – 595, powiatu jarosławskiego – 564, miasta Tarnobrzeg i powiatu tarnobrzeskiego – 418 – informuje Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik ZUS w województwie podkarpackim.

Uchodźcy z Ukrainy dostali dostęp do wsparcia z ZUS, w tym także do świadczenia 500 plus oraz dofinansowania do pobytu w żłobku przez okres zamieszkania i pobytu z dziećmi na terenie Polski.

Ze świadczenia mogą skorzystać osoby, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę po 23 lutym br. w wyniku wojny, nadano im numer PESEL UKR oraz założyły w Polsce rachunek bankowy i posiadają polski numer telefonu. Do złożenia wniosków, np. o 500 plus konieczne jest zarejestrowanie i potwierdzenie profilu na PUE ZUS.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.