Polska: Wypłata 14-tej emerytury będzie z urzędu a nie na wniosek

Polska: Wypłata 14-tej emerytury będzie z urzędu a nie na wniosek

Świadczenie w postaci 14-tej emerytury będzie wypłacane z urzędu, to znaczy, że nie trzeba będzie składać żadnego wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 14 emerytura będzie wypłacana w listopadzie 2021 roku.

Czternasta emerytura to dodatkowe świadczenie pieniężne, które trafi do emerytów i rencistów wraz z wypłatami świadczeń listopadowych.

Dodatkowe świadczenie przysługiwać będzie osobom, które na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego.

Czternastki nie otrzymają Ci, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.

Dodatkowe świadczenie w 2021 r. wyniesie 1250,88 zł brutto.

Pełną kwotę otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Na przykład jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł.

Emerytura zostanie wypłacona ok. 9,1 mln emerytów i rencistów. W pełnej wysokości będzie przysługiwać ok. 7,9 mln świadczeniobiorców.

Czternastka wypłacana będzie z urzędu, oznaczy to, iż nie trzeba składać żadnego wniosku w tej sprawie. Podlegać będzie ona opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach. Z kwoty dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.