Polska: Zaćmienie Słońca już w czwartek 10 czerwca. Gdzie i o której oglądać?

Polska: Zaćmienie Słońca już w czwartek 10 czerwca. Gdzie i o której oglądać?

10 czerwca 2021 roku będzie można zaobserwować w Polsce częściowe zaćmienie Słońca. NASA przygotowała wizualizację na tę okoliczność.

Każdego roku można obserwować różnego rodzaju zjawiska astronomiczne. Część z nich jest cykliczna, przy czym niektóre, powtarzają się nawet co roku.

Do zaćmienia Słońca dochodzi wówczas, gdy księżyc wchodzi w położenie między Słońcem a Ziemią. Nasz naturalny satelita blokuje wówczas światło słoneczne, które dochodzi do naszej planety.

Częściowe zaćmienie Słońca jest możliwe do obserwacji na całej kuli co najmniej dwa zaćmienia Słońca, ale nie więcej niż pięć. Maksymalnie trzy z nich są całkowite. Jednak niektóre zjawiska można  obserwować raz na kilkadziesiąt, kilkaset lat.

Całkowite zaćmienie Słońc w Polsce to bardzo rzadkie zjawisko. W ciągu ostatniego tysiąclecia całkowite zaćmienia Słońca na terenie Polski miało miejsce zaledwie 17 razy.

To pierwszy raz od kilku lat, kiedy zaćmienie Słońca będzie można obserwować z Polski. Chociaż w naszej części globu będzie to jedynie częściowe zaćmienie, to i tak będzie to jedno z najbardziej fascynujących zjawisk w astronomii.

10 czerwca 2021 roku na polskim niebie będzie można oglądać zaćmienie słońca częściowe ( około 15%). W północno – zachodniej części kraju zjawisko będzie najlepiej widoczne. Natomiast im dalej na południe, tym zaćmienie będzie mniej widoczne.

Zaćmienie rozpocznie się około godz. 11;45 w czwartek 10 czerwca. Kulminacyjny moment przypadnie przed godziną 13:00.

Zaćmienie najbardziej będzie widoczne w Kanadzie, Grenlandii i części Rosji. Mieszkańcy tych regionów będą mogli zaobserwować tzw. zaćmienie obrączkowe, czyli takie, w którym Księżyc zasłania niemal całą tarczę Słońca.

NASA utworzyła wizualizację, na której można prześledzić tor ruchu cienia Księżyca rzucanego na Ziemię.

Aby bezpiecznie obserwować zaćmienie słońca najlepiej wyposażyć się w okulary zaopatrzone w folię słoneczną Baadera lub przez maskę spawalniczą. Tego typu maska posiada filtr, który ściemnia się w zależności od nasilenia źródła światła.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email