Porady: Co robić, by rośliny były dorodne i obficie kwitły? Cztery rzeczy, o których trzeba pamiętać w marcu

Porady: Co robić, by rośliny były dorodne i obficie kwitły? Cztery rzeczy, o których trzeba pamiętać w marcu

Dłuższe dni i coraz wyższe temperatury sprawiają, że w marcu kończy się okres spoczynku wielu roślin doniczkowych (te, które kwitły zimą, czas spoczynku dopiero zaczynają). Dostosowanie pielęgnacji do “cyklu życia” naszych kwiatów jest niezbędne, by były one zdrowe, dorodne i obficie kwitły. O czym nie można zapomnieć, dbając o rośliny doniczkowe w marcu? Oto cztery najważniejsze zasady.

Podlewanie roślin doniczkowych

Koniec zimowego spoczynku oznacza częstsze podlewanie i zraszanie roślin doniczkowych. Częstotliwość nawadniania zależy od gatunku, jednak warto trzymać się zasady: lepiej podlewać rzadziej i obficiej niż często i po trochu. Warto też pamiętać, że najwięcej roślin domowych ginie właśnie z powodu przelania. Do podlewania nie używamy zimnej wody – powinna mieć ona temperaturę pokojową (ok. 20 – 23 st. C).

Przesadzanie roślin doniczkowych

Koniec lutego i początek marca to najlepsza pora na przesadzanie większości roślin doniczkowych. To, jak często je przesadzamy, zależy od wieku rośliny – im jest starsza, tym robimy to rzadziej. Przyjęło się, że rośliny roczne i dwuletnie przesadzamy co roku, starsze – co dwa lub trzy lata, a te, które rosną w dużych pojemnikach – jeszcze rzadziej (co roku wymieniamy jednak wierzchnią warstwę ziemi). Warto zwrócić uwagę na stan korzeni rośliny: jeśli wystają z otworów w dnie donicy, przesadzenie ich do większego pojemnika i świeżej ziemi jest konieczne. Rośliny nowo zakupione również przesadzamy do większego pojemnika. Nowe doniczki powinny być o 3 – 4 cm większe od tych, w których rośliny poprzednio rosły. Trzeba też pamiętać, żeby na kilka godzin przed przesadzeniem, obficie nawodnić rośliny – dzięki temu łatwiej wydostaniemy je ze starej donicy. Oczywiście są to zasady ogóle. Pielęgnację zawsze dostosowujemy do wymagań konkretnego gatunku.

Nawożenie roślin

Większość roślin doniczkowych wymaga regularnego dokarmiania – właściwe nawożenie jest gwarancją ich dobrej kondycji, właściwego wzrostu i obfitego kwitnienia. Rośliny doniczkowe nawozimy tylko w okresie od początku marca do końca września. Zaczynając dokarmianie, stosujemy niewielkie dawki odżywki. W okresie najintensywniejszego wzrostu – ilość nawozu zwiększamy, by od sierpnia ponownie zmniejszyć (nawożenie dostosowujemy do wymagań gatunku i wielkości rośliny). Gatunki o dużych potrzebach np. pelargonie lub difenbachie nawozimy co 10 – 14 dni, te o mniejszych – średnio raz w miesiącu. Warto trzymać się zasady, że nawozimy często, ale małymi dawkami. Uwaga: gdy przesadzimy roślinę, odczekujemy z jej nawiezieniem ok. 2 tygodnie – korzenie muszą mieć czas, by się zregenerować.

Rośliny, które kwitły zimą

Kwitnące zimą rośliny, jak np. cyklamen perski lub poinsecja (gwiazda betlejemska), powinny wiosną przejść okres spoczynku. Ograniczamy więc ich podlewanie (zwykle wystarczy raz w tygodniu) i przestajemy je nawozić. W marcu przycinamy pędy gwiazdy betlejemskiej (do wysokości ok. 15 – 20 cm) i wstawiamy ją do chłodnego pomieszczenia (ok. 15 st. Celsjusza) na ok. miesiąc. Po tym czasie przesadzamy do świeżej ziemi, przenosimy do jasnego ciepłego pomieszczenia i obficie podlewamy, pobudzając roślinę do wzrostu.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email