Porady: Jak przeciwdziałać zaginięciom dzieci?

Porady: Jak przeciwdziałać zaginięciom dzieci?

25 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Dziecka Zaginionego, którego symbolem jest Kwiat Niezapominajki, ponieważ rodziny zaginionych dzieci nigdy o nich nie zapominają i nie przestają ich szukać.

Jak podają policyjne statystyki, każdego roku na terenie samej Unii Europejskiej zgłaszanych jest kilkaset tysięcy zaginięć dzieci. Zdecydowana większość z nich się odnajduje, ale w policyjnych bazach osób zaginionych figurują również sprawy zaginięć do dziś nierozwiązane. W Polsce, w roku 2020 zgłoszono 2016 zaginięć osób poniżej 18 roku życia. 550 dzieci miało mniej niż 13 lat.

Niezależnie od wieku poszukiwanej osoby, ogromne znaczenia ma jakość i szybkość przekazywanych informacji, a także sprawne zorganizowanie i przeprowadzenie działań poszukiwawczych. Powodów zaginięć dzieci jest mnóstwo. W przypadku dzieci starszych są to kłopoty rodzinne, sercowe, szkolne, ryzykowne znajomości internetowe lub inne problemy związane z okresem dojrzewania,. Zaś rodzice młodszych dzieci, poprzez niedopilnowanie ich, często sami ponoszą winę za ich zaginięcie.

W ostatnich dniach polskie media obiegła informacja o zaginięciu i tragicznej śmierci jedenastoletniego Sebastiana ze Śląska. Chłopczyk został porwany z placu zabaw, a następnie zabity przez 41-letniego optyka z Sosnowca. Jak podają policyjne źródła, mężczyzna z impetem wjechał na chodnik po którym poruszał się chłopiec, po czym wciągnął go do wnętrza swojego samochodu i odjechał. Trudno jest przewidzieć tak gwałtownym sytuacjom, ale warto uświadomić dzieci, aby nie dały się zwieźć np.„pani z chorym pieskiem”.

Edukacja dzieci to podstawa

Autorka bloga „Z pamiętnika policjantki” przypomina, że dzieci są z natury ufne i nieświadome wielu zagrożeń:

Czujność dzieci dużo łatwiej można osłabić, kiedy tzw. ‘wabikiem’ jest młoda kobieta, a kiedy dodatkowo ma ze sobą ‘chorego pieska’, którego trzeba wspólnie przenieść do samochodu, to niestety nawet najbardziej wyedukowane dzieci zapominają o czujności”.

Warto uprzedzić dziecko, że w takiej sytuacji żaden dorosły nie będzie potrzebował od nich pomocy. Dziecko nie powinno wsiadać do samochodu obcej osoby lub iść z nią do domu. Policjantka podpowiada, aby ustalić z dzieckiem hasło, które powinna podać osoba, która chce je zabrać tłumacząc sytuację wypadkiem rodziców lub ich pobytem w szpitalu. Inną kwestią jest zwrócenie uwagi na osoby, które swoim zachowaniem wzbudzają podejrzliwość. Policjantka przypomina o bezpłatnym rejestrze przestępców seksualnych, który jest dostępny pod adresem rps.ms.gov.pl. Możemy sprawdzić, czy w rejestrze widnieje zdjęcie osoby, która wzbudziła w nas niepokój. Gdyby doszło jednak do sytuacji, ze dziecko zostanie zaatakowane fizycznie, ktoś je będzie chciał porwać lub wciągnąć do swojego samochodu, istotne jest aby nie bało się krzyczeć, kopać, drapać, gryźć i wzywać pomocy na miarę swoich możliwości. Oby jednak nigdy do tego nie doszło.

Jeżeli podejrzewasz, że twoje dziecko zaginęło lub zostało porwane, zadzwoń pod bezpłatny numer 995. Uruchomi to system alarmowy w sprawie zaginięcia dziecka. Możesz też skontaktować się z Fundacją Itaka. Od 2009 r. prowadzi numer 116 000. To linia interwencyjna w sprawie zaginionych dzieci i nastolatków.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.