Porady: Jak założyć i pielęgnować łąkę kwietną?

Porady: Jak założyć i pielęgnować łąkę kwietną?

Dużym plusem łąki kwietnej jest mały nakład prac pielęgnacyjnych, przy dużym efekcie dekoracyjnym kwitnących kwiatów na łące. Podpowiadamy, jak założyć i pielęgnować łąkę kwietną.

To rozwiązanie jest atrakcyjne nie tylko ze względów estetycznych, ale też praktycznych. Wielu właścicieli ogrodów nie chce już poświęcać swego czasu na forsowną pielęgnację trawnika. Dla innych decydująca jest troska o środowisko (jak wiadomo trawniki nie tylko są kosztowne, bo wymagają intensywnego podlewania i nawożenia, a przy tym kosiarki zużywają energię elektryczną lub spalinami zatruwają otoczenie) ale przy okazji koszenia trawnika wraz ze źdźbłami trawy zostają posiekane liczne owady i inne żyjące drobne organizmy.

Rośliny na łąkę kwietną

Bardzo efektownie wyglądają łąki utworzone z traw i ozdobnych roślin jednorocznych (na 1 m2 łąki należy wysiać 1 g roślin, takich jak: chaber bławatek, czarnuszka, dimorfoteka, driakiew, facelia, godecja, klarkia, kłosowiec, kosmos pierzasty, łyszczec wytworny, maciejka, maczek kalifornijski, mak polny, nagietek, ostróżka polna, rezeda, wyka kosmata). Rośliny można tak dobrać, by łąka kwitła od wiosny do jesieni.

W sklepach ogrodniczych dostępne są gotowe mieszanki nasion traw i roślin o ozdobnych kwiatach (zwykle są to: koniczyna, łubin trwały, chaber bławatek, mak polny, lucerna).

Można też kupić zestaw nasion pochodzących z naturalnych zbiorowisk, a przeznaczonych do stworzenia określonego typu łąki. Innym, dość żmudnym sposobem pozyskania nasion, jest ich samodzielne zebranie.

Jak założyć łąkę kwietną – sposoby na zakładanie łąki

To, jak powstanie łąka, zależy od nas. Jeśli nie chcemy ryzykować zagłuszenia nowo wysianych roślin przez silnie rosnące trawy, warto założyć ją od nowa. Postępujemy tu podobnie jak podczas tworzenia rabaty czy nowego trawnika. Teren przekopujemy (na dużej powierzchni orzemy) i czyścimy z wszelkiej roślinności. Jeżeli mieszankę nasion dobraliśmy prawidłowo do rodzaju gleby i jej wilgotności (charakteru siedliska) ziemi nie trzeba nawozić.

Innym sposobem tworzenia łąki kwietnej jest zaprzestanie częstego koszenia istniejącego już trawnika i dosianie roślin związanych z typem siedliska, a także ozdobnych. Istnieje wprawdzie ryzyko, że rośliny pięknie kwitnące zostaną zagłuszone przez trawy, ale gdy murawa słabo rośnie i nie jest gęsta, uzyskamy właściwy efekt. Trzeba jednak mieć świadomość, że będzie to eksperyment – w kolejnych latach (drogą prób i błędów) wybierzemy gatunki roślin, które sprawdzą się najlepiej.

Pielęgnacja łąki kwietnej

Łąki kwietnej nie trzeba nawozić ani podlewać (pod warunkiem, że rośliny zostały dobrze dobrane do środowiska). Najważniejsze jest kilkakrotne skoszenie roślin. Jeżeli teren jest duży, można go podzielić na mniejsze fragmenty i kosić je w innym czasie oraz częściej lub rzadziej – to sprawi, że zaczną w nich dominować inne gatunki roślin. Skoszoną trawę warto pozostawić na kilka dni na łące, żeby z roślin osypały się nasiona.

  • łąkę, która ma być najpiękniejsza wiosną, należy po raz pierwszy skosić pod koniec czerwca, gdy przekwitną kwiaty – najlepiej na wysokość 10 cm), a później do jesieni kosić jeszcze kilkakrotnie.
  • łąkę kwitnącą latem należy kosić do połowy czerwca, również na wysokość 10 cm. Kwiaty pojawią się w lipcu i do września łąka będzie wyglądała efektownie. Powtórnie trzeba ją skosić w październiku po przekwitnięciu roślin.
  • łąkę suchą, na której rośliny rosną wolno, kosi się dopiero pod koniec września.

Trzeba się też pogodzić z tym, że rośliny po przekwitnięciu nie wyglądają już efektownie. Nie należy ich jednak ścinać, lecz poczekać, by rozsiały się nasiona (dzięki temu łąka odrodzi się w następnym roku). Jeśli skosimy łąkę zbyt wcześnie, w kolejnym sezonie konieczne będzie ponowne dosianie gatunków ozdobnych.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email