Porady: Kiedy wymienić opony na zimowe?

Porady: Kiedy wymienić opony na zimowe?

Polskie prawo nie nakłada na kierowcę obowiązku sezonowej wymiany opona, a moment, w którym powinniśmy zacząć stosować opony zimowe nie jest jasno określony. Kiedy więc należy wymienić ogumienie?

Wymiana opon powinno być zgodne z zasadą: opony zimowe należy zamontować wtedy, gdy średnia dobowa temperatura w ciągu kilku dni spada poniżej 7 stopni Celsjusza.

Założenie opon zimowych na koła i jazda na nich w temperaturach powyżej 7 stopni Celsjusza będzie powodować przyspieszone starcie bieżnika opon. Guma, z której wykonane są opony zimowe, jest bardzo miękka. Dzięki temu opony te zachowują właściwą elastyczność w trakcie zimy. 

Opony letnie wytwarzane są z gumowy, która twardnieją w temperaturach poniżej 7 stopni Celsjusza. Dlatego zimą nie można uzyskać odpowiedniej przyczepności i samochód zaczyna się ślizgać.

Czym tak na prawdę różnią się opony letnie od zimowych i jak są zbudowane. Rzeźba bieżnika w zimówce jest gęsto pokryta lamelami, których zadaniem jest wgryźć się w śnieg zalegający na drodze. Inaczej niż w letniej, gdzie minimalizuje się liczbę lameli po to, by uzyskać jak największą powierzchnię styku z nawierzchnią, a w efekcie wyższe osiągi. Oprócz bieżnika ważna jest odpowiednia mieszanka gumy, która zapewni optymalną elastyczność podczas jazdy w niskich temperaturach. W takich warunkach opony letnie stają się zbyt twarde, a jazda na nich mało przyjemna i niebezpieczna.

Opony zimowe spełnią swoją funkcję tylko wtedy, gdy:

  • ich bieżnik jest wyższy niż 4 mm;
  • opony nie mają więcej niż 10 lat,
  • opony nie noszą widocznych śladów uszkodzeń powłoki gumowej,
  • opony zimowe powinny być przechowywane we właściwy sposób, nie wystawianie opon na działanie promieni słonecznych,
  • opon powinny zostać odpowiednio wyważone,

W Polsce nie ma obowiązku stosowania opon zimowych. Jednak w niektórych krajach europejskich taka konieczność istnieje.

Obowiązek stosowania opon zimowych obowiązuje na terenie Austrii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Czarnogóry, Czech, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Estonii, Luksemburga, Niemiec, Norwegii, Szwecji, Słowacji, Słowenii, Rumunii i Serbii.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email