Porady: Rośliny, które możemy wysiewać w sierpniu

Porady: Rośliny, które możemy wysiewać w sierpniu

Sierpień bardziej niż z porą siewu kojarzy się z czasem zbiorów oraz pełnym rozkwitem letnich kwiatów. Jeśli jednak spóźniliście się z nasadzeniami, można to jeszcze nadrobić. Do jesieni zostało jeszcze trochę czasu, a przed jej zapadnięciem zdążycie posadzić kilka roślin i zebrać z nich plony. Oto lista roślin, które można wysiewać pod koniec wakacji.

W sierpniu nasz warzywniak wygląda inaczej niż na początku sezonu, gdyż nieco już opustoszał, ponieważ zebraliśmy niektóre warzywa. W tym miesiącu zbieramy takie warzywa, jak ogórki, pomidory, paprykę, cebule, cukinie, kabaczki, dynie, czosnek.

W warzywniaku można uprawiać rośliny także po zebraniu głównych plonów. Są to tak zwane poplony. Uprawiamy je, aby mieć jak najdłużej możliwość dostępu do świeżych warzyw z naszego przydomowego ogródka warzywnego.

Do uprawy poplonowej nadają się gatunki warzyw, które mają krótki okres wegetacji, ponieważ musimy zdążyć z ich zbiorem do zimy.

Do takich warzyw należą między innymi;

Kalarepa
Można wysiewać ją do jesieni, czyli do 6-7 tygodni przed wystąpieniem pierwszych mrozów. Warzywo wystawione na działanie niższych temperatur staje się słodsze.

Kapusta
W sierpniu sadzić można kapustę włoską i pekińską. Obie odmiany wymagają dużego nasłonecznienia oraz gleby o odczynie obojętnym, najlepiej uprzednio zasiloną obornikiem. Po zasadzeniu, kapusty intensywnie podlewamy.

Botwina, buraki liściowe Wysiewać ją można jeszcze do połowy sierpnia, wprost do gruntu. Należy pamiętać o skrupulatnym usuwaniu chwastów porastających grządki z burakiem liściowym oraz o intensywnym podlewaniu.

Cebula szczypiorowa, zimowe odmiany cebuli
Sierpień to czas siewu zimowych odmian cebul, które do zbioru nadawać się będą dopiero w czerwcu przyszłego roku. W przypadku silnego mrozu, czy braku pokrywy śnieżnej, uprawy zabezpieczamy agrowłókniną. Cebulę szczypiorową wysiewamy do gruntu.

Rzodkiewka
Bywa uznawana za nowalijkę, tymczasem uprawiać ją można także późnym latem. Regularnie nawadniamy jej stanowisko, pilnując jednak, by nie „przesadzić” z ilością dostarczanej wody. Ważnym zabiegiem w uprawie rzodkiewek jest spulchnianie ziemi.

Rukola Dla rukoli wybieramy miejsca ciepłe, lekko zacienione, z glebą żyzną i przepuszczalną. Doskonale nadaje się na poplon po wszystkich wcześniejszych warzywach poza kapustnymi. Już w trzy tygodnie po siewie, kiedy rośliny mają 10-15 cm, nadają się do pierwszego zbioru. Można ścinać całe rozety albo pojedyncze zewnętrzne liście, pobudzając roślinę do tym bujniejszego wzrostu.

Szpinak Warzywo można wysiewać nawet do września na stanowiska słoneczne w glebie ubogiej w azot. Uprawiany w cieniu szybko wybije w pęd nasienny. Podobnie stanie się, jeśli posiejemy go zbyt gęsto, dlatego siewki na słonecznym zagonie należy przerywać w rozstawie 20 x 30 cm.

Sałata Pierwsze dni sierpnia są ostatnim momentem, kiedy jeszcze można wysiać sałatę. Do końca miesiąca można siać sałatę listkową, której odmiany o czerwonych liściach wybarwiają się najpiękniej, gdy temperatura nocą spada do 10°C. Sałatę wysiewamy do gruntu w rządkach lub sadzimy z rozsady. Optymalnie powinniśmy zachować odstęp rzędu 40 x (30–35) cm.

Rzeżucha Wysiewać można do połowy sierpnia, w gruncie rzeżucha rośnie dłużej niż w domu. Ma jednak bogatszy aromat. Musi być obficie podlewana. Jeśli druga połowa sierpnia jest bardzo ciepła, rzeżuchę także można siać. Trzeba pamiętać, że rzeżucha najlepiej rośnie w temperaturze około 20 stopni , a w polskim klimacie po 15 sierpnia noce są często chłodne.

Przed wysianiem warzyw poplonowych pamiętać należy o odpowiednim przygotowaniu gleby na warzywnych grządkach. Przede wszystkim należy usunąć resztki zebranych warzyw i odchwaścić glebę. Następnie ją przekopać i wyrównać. Nie siejmy warzyw zbyt gęsto.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email