Prawo: Komornik ma już prawo wpisać „alimenciarza” do Krajowego Rejestru Zadłużonych

Prawo: Komornik ma już prawo wpisać „alimenciarza” do Krajowego Rejestru Zadłużonych

Komornicy sądowi mogą już od 1 czerwca br. dokonywać wpisów w Krajowym Rejestrze Zadłużonych na temat m.in. dłużników alimentacyjnych – podaje Prawo.pl. Wcześniej w systemie KRZ nie było profili przeznaczonych dla komorników sądowych.

„W ostatnich tygodniach połączenie zostało zautomatyzowane. Komornicy sądowi mogą dokonywać wpisów do KRZ” – mówi, cytowany przez Prawo.pl, Przemysław Małecki, zastępca rzecznika prasowego Krajowej Rady Komorniczej.

Jak informuje serwis, w najbliższym czasie mają być przeprowadzone specjalne szkolenia dla komorników przygotowujące ich do obsługi systemu, które zostały opracowane we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości.

Zgodnie z ustawą o Krajowym Rejestrze Zadłużonych komornik zamieszcza w nim informacje o osobach, wobec których toczy się egzekucja świadczeń alimentacyjnych, w tym dane osobowe dłużnika, sygnaturę sprawy, rodzaj wierzytelności, datę ukończenia postępowania egzekucyjnego, datę spłaty całości wierzytelności w przypadku ich zgłoszenia przez organ, który wypłacił świadczenia przyznawane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów. Informuje też niezwłocznie o umorzeniu prowadzonego przez siebie postępowania egzekucyjnego.

Krajowy Rejestr Zadłużonych został uruchomiony 1 grudnia 2021 r., jednak – według Prawo.pl – prawnicy sygnalizowali, że zamiast usprawnić przyblokował np. upadłości.

„Od wielu miesięcy są duże problemy z działaniem KRZ. Na przykład wczoraj przez kilka godzin próbowaliśmy złożyć wniosek o zatwierdzenie układu i w tym przypadku nie udało się go podpisać ani profilem zaufanym, ani podpisem kwalifikowanym, a Krajowy Rejestr Zadłużonych sygnalizował błędy w działaniu modułu podpisywania wniosków. Konsultowałem to z doradcami restrukturyzacyjnymi w całej Polsce i potwierdzili, że mają od kilku dni podobne problemy. Okazało się nawet, że część użytkowników utraciła dostęp do akt lub do części akt. Takie problemy mieli i dłużnicy i ich pełnomocnicy” – mówi serwisowi Radomir Szaraniec (Insolventio Szaraniec Sobota S.A.) i dodaje, że zasadnicze problemy wynikają z samej konstrukcji systemu.

Ministerstwo Sprawiedliwości, w odpowiedzi przesłanej Prawo.pl podkreśla, że system Krajowego Rejestru Zadłużonych jest w fazie ciągłego rozwoju i doskonalenia. Wyjaśnia też, że celem jest nie tylko dostarczanie nowych funkcjonalności, ale „prowadzone są działania w celu poprawy ergonomii pracy użytkowników”.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *