Prawo: Od 1 lipca należy zgłosić w urzędzie posiadanie pieca, kominka, fotowoltaiki.

Prawo: Od 1 lipca należy zgłosić w urzędzie posiadanie pieca, kominka, fotowoltaiki.

Piec, kominek, pompa ciepła, fotowoltaika, koza, a nawet kuchnia węglowa – już od 1 lipca 2021 r. te i inne źródła ciepła trzeba zgłosić urzędnikom. Obowiązek jest powszechny, a jego niedopełnienie oznacza wysoką karę finansową. 

jak informuje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego nowy obowiązek obejmuje wszystkich właścicieli, zarządców domów i mieszkań. Od 1 lipca 2021 r. będą mieli rok, by zgłosić w urzędzie wszystkie posiadane źródła ciepła i spalania paliw.

Chodzi m.in. o takie urządzenia jak kocioł gazowy, kocioł na paliwo stałe, kominek, piec kaflowy, pompa ciepła, sieć ciepłownicza, koza, kuchnia węglowa, ogrzewanie elektryczne, kolektor słoneczny i instalacja fotowoltaiczna.

– Na wysłanie deklaracji obywatele będą mieli 12 miesięcy
w przypadku budynków już istniejących – podaje GUNB.
W przypadku nowo powstałych obiektów będzie to termin 14 dni od uruchomienia nowego źródła ciepła lub spalania paliw.

Zaznaczmy, że krótszy termin dotyczy tylko domów i mieszkań oddanych do użytku od dnia 1 lipca 2021 r.

Jeśli nieruchomość ma więcej niż jednego właściciela, wystarczy, że deklarację o źródłach ciepła złoży jeden z nich. W przypadku budynków wielorodzinnych zasada jest następująca:

  • wspólne źródła ciepła w budynku (np. sieć ciepłowniczą) zgłasza jego zarządca,
  • indywidualne źródła ciepła w mieszkaniu (np. kominek) zgłasza jego właściciel.

Obowiązek zgłaszania źródeł ciepła rusza 1 lipca.

Właściciel lub zarządca nieruchomości musi złożyć w swoim urzędzie deklarację. Można to zrobić przez internet (wykorzystując profil zaufany lub dowód osobisty z warstwą elektroniczną), tradycyjnie, wysyłając list lub osobiście udając się do urzędu.

Deklaracja powinna zawierać następujące informacje:

  • imię i nazwisko właściciela/zarządcy obiektu oraz adres miejsca zamieszkania/siedziby,
  • adres nieruchomości, której dotyczy składana deklaracja,
  • informacja o liczbie i rodzaju eksploatowanych źródeł ciepła lub spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i stosowanych w nich paliwach,
  • opcjonalnie numer telefonu i adres e-mail właściciela/zarządcy.

Po otrzymaniu deklaracji urzędnicy wprowadzą dane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Będą na to mieli 6 miesięcy w przypadku nieruchomości „starych”, a 30 dni w przypadku nowo powstałych obiektów.

Jeśli właściciel lub zarządca nie dopełni obowiązku zgłoszenia źródeł ciepła, grozi mu mandat w wysokości 500 zł. Jeżeli sprawa trafi do sądu, kara może wzrosnąć do aż 5000 zł. Nie przewidziano kar za podanie błędnych informacji. Jeśli w przyszłości kominiarz czy urzędowa kontrola wykryją nieprawidłowości, po prostu poprawią dane w CEEB.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email