Prawo: Od stycznia wchodzi nowa norma 6D. Niektórych aut nie będzie można sprzedawać

Prawo: Od stycznia wchodzi nowa norma 6D. Niektórych aut nie będzie można sprzedawać

Nowa norma Euro 6D ISC-FCM od 1 stycznia 2021r. wchodzi w życie. Co to oznacza i co w praktyce sprzedawców i kupujących czeka.. ? 

Od 1 stycznia 2021 r. wszystkie nowe samochody muszą posiadać aparaturę monitorującą zużycie paliwa i  szkodliwe substancje. To ta aparatura ma też pozwolić na stwierdzenie  jak faktycznie dane auto spisuje się w warunkach drogowych w porównaniu do wyników testów, które wykonują sami producenci,  tzw. testów RDE.  

Chodzi więc o sprawdzanie producentów samochodów i deklarowanych przez nich norm  nie tylko w momencie kiedy auto jest nowe i przekazywane przyszłemu użytkownikowi, ale także gdy ma 5 czy  8 lat.  

Z wprowadzenia nowych norm niezadowoleni są z jednej strony producenci aut, którzy jeszcze nie do końca się do nowych warunków dostosowali z drugiej  dilerzy, bo mogą zostać z niesprzedanymi samochodami niespełniającymi norm. W takiej sytuacji  jedynym rozwiązaniem dla nich będzie  zarejestrowanie aut  niespełniających nowej normy na siebie i od 2021 r. sprzedawanie ich  jako używane.

Jedynymi zadowolonymi z całej tej operacji mogą być handlarze starych  samochodów. Zaostrzona norma przy nowych samochodach,  recesja wywołaną pandemią i  ograniczenie ilości sprowadzanych z  zachodu używanych aut mogą bowiem sprawić, że  w cenie będą stojące wciąż na różnych placach tysiące  samochodów za kilka czy  kilkanaście tysięcy złotych.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.