Prawo: Ustawa dotycząca handlu w niedzielę przyjęta z ważną poprawką Senatu

Prawo: Ustawa dotycząca handlu w niedzielę przyjęta z ważną poprawką Senatu

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Posłowie poparli senacką poprawkę, która obniża z 50 do 40 proc. próg działalności pocztowej w sklepach, które będą miały możliwość wykonywania pracy w niedziele. Odrzucona, natomiast została propozycja, by oprócz członków rodziny właściciela w niedziele w sklepie mogli pracować uczniowie i studenci do 26. roku życia lub emeryci, czy renciści.

Sejm poparł trzy z siedmiu poprawek, jakie do noweli o handlu w niedziele zaproponował Senat. Dwie z nich miały charakter legislacyjny, a trzecia przewiduje możliwość obniżenia z 50 do 40 proc. progu z działalności pocztowej w pozostałych przychodach ze sprzedaży sklepu.

Nie poparto również propozycji Senatu mówiącej o kwestii rozszerzenia katalogu osób uprawnionych, z których nieodpłatnej pomocy w niehandlowe niedziele będzie mógł skorzystać przedsiębiorca, o osoby we wspólnym pożyciu. Nowela jasno wskazuje na osoby małżonka, dzieci, rodziców, macochy lub ojczyma, rodzeństwa, wnuków i dziadków.

Sejm 17 września 2021 r. znowelizował ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Zakaz handlu w niedziele dotknie sklepy wykonujące usługi pocztowe. Na tej podstawie w niedziele będą mogły działać tylko te placówki, które wykażą, że rzeczywiście zajmują się głównie usługami pocztowymi, a nie handlem detalicznym. Przychody z usług pocztowych będą musiały według wersji sejmowej przekraczać 50 proc. pozostałych przychodów danej placówki, a po przyjęciu poprawki Senatu – 40 proc. .


Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email