Prawo: Zmiany w przepisach ruchu drogowego

Prawo: Zmiany w przepisach ruchu drogowego

Od 1 czerwca pojawią się zmiany przepisów dla kierowców, a także dla pieszych.

Nastąpi zmiana w limitach prędkości na obszarze zabudowanym. Dopuszczalna prędkość to 50 km/h niezależnie od pory dnia. Poprzednio w porze nocnej można było przyspieszyć do 60 km/h. Następna zmiana dotyczy zasady jazdy na autostradach i drogach ekspresowych.

– Koniec z tzw. jazdą na zderzakach. Minimalna odległość pomiędzy pojazdami będzie musiała wynosić 50 metrów. Ale są też wyjątki od reguły – komisarz Paweł Grześ z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Kodeks drogowy wprowadza też zmiany w obszarze przejść dla pieszych. Zgodnie z nowymi regulacjami prawnymi piesi znajdujący się na przejściu będą mieli pierwszeństwo przed każdym pojawiającym się pojazdem, a piesi dopiero na nie wchodzący – pierwszeństwo przed każdym pojazdem z wyjątkiem tramwaju. Kierujący pojazdem, który zbliża się do przejścia dla pieszych będzie zmuszony zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość tak, by nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego. 

Nowe przepisy wprowadzają także zakaz używania telefonów komórkowych oraz innych urządzeń np. słuchawek podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych – mówił Paweł Grześ. 

Nowe regulacje prawne nie wprowadzają wyższych mandatów za wykroczenia drogowe.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.