Przemyśl: Artur Dutkiewicz Trio - koncert z cyklu CK JAZZ

Przemyśl: Artur Dutkiewicz Trio - koncert z cyklu CK JAZZ

Centrum Kulturalne w Przemyślu zaprasza na koncert zespołu Artur Dutkiewicz Trio, który odbędzie się 29 kwietnia o godzinie 19:00. Muzycy zaprezentują m.in. najnowsze utwory z płyty COMETS SING, która ukazała się w czerwcu 2021 roku. Bilety w cenie 25 zł do nabycia w kasie CK (od wtorku do niedzieli w godz. 14:00 – 20:00).

Artur Dutkiewicz Trio – “Comets sing”:

Artur Dutkiewicz – fortepian

Michał Barański – kontrabas

Sebastian Kuchczyński – perkusja

ARTUR DUTKIEWICZ – pianista jazzowy i kompozytor, nazywany „Ambasadorem polskiego jazzu” (Magazyn Jazz Forum 12/2012). Jeden z najczęściej koncertujących za granicą polskich muzyków jazzowych. Wystąpił w blisko 70 krajach na całym świecie od USA przez Europę, Afrykę, Bliski i Daleki Wschód, po Australię i Nową Zelandię.

Urodził się w 1958 r. w Pińczowie (woj. Świętokrzyskie). Jest Honorowym Obywatelem tego miasta. Został odznaczony srebrnym medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.

Ukończył z wyróżnieniem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie kompozycji i aranżacji. Laureat wielu konkursów muzycznych w Polsce i za granicą. Finalista prestiżowego Thelonious Monk International Competition w Waszyngtonie. Jako pierwszy polski muzyk jazzowy miał swój recital na MIDEM w Cannes w 1988r. z transmisją w Radio France.

W latach 90-tych często przebywał we Francji występując tam z uznanymi muzykami francuskimi: Pierrem Michelot i Alainem Brunet, a także z legendarnym polskim saksofonistą Tomaszem Szukalskim.

Koncertował ze znakomitymi muzykami, m.in przez 25 lat z Tomaszem Szukalskim, w Kwartecie oraz Duecie, ze Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Tadeuszem Nalepą, Urszulą Dudziak, Grażyną Auguścik, Deborah Brown, Lorą Szafran, Michelle Hendrics, Carlosem Johnsonem.

Artur Dutkiewicz występuje SOLO oraz prowadzi od wielu lat własny zespół ARTUR DUTKIEWICZ TRIO. Jego ostatnie albumy „Mazurki”, „Prana” oraz „Traveller” zostały entuzjastycznie przyjęte przez słuchaczy i krytyków. W czerwcu 2021 roku ukazała się najnowsza płyta Artur Dutkiewicz Trio “Comets Sing”.

Występował na dziesiątkach festiwali muzycznych na całym świecie m.in.: Jazz Jamboree – Warsaw, Munster Jazz Festival, Northsea Jazz Festival – Haga, Copenhagen Jazz Festival, Festival Opera De Paris, Sziget Festival – Budapest, Int. Jazz Pianists Festival – Kalisz, Jazz Plaza – Havana, Polish Film Festival – Los Angeles, Glasgow Jazz Festival, Thesaloniki Ethno Festival, Duesseldorf Jazz Rally, World Culture Festival – Berlin, Notturni in Palestro Festival – Mediolan, Sonidos Urbanos – Lima, BJ Ninegates Jazz Festival – Pekin, Kontu Festival – Helsinki, Quimera Festiwal – Mexico, Utsav Jazz Festival – New Delhi, Melbourne Int. Jazz Festival, Wellington Int. Jazz Festival, Izmir Jazz Festival, Chopin au Jardin – Paris., Baku Int. Jazz Festival, Paderewski Int. Festival – Warsaw, Mapocho Recoletta Jazz Festival – Santiago de Chile.

W 2011 roku Artur Dutkiewicz wystąpił na Stadionie Olimpijskim w Berlinie na World Culture Festival gdzie zaaranżował i zagrał, w gronie pianistów z całego świata, utwór na 30 fortepianów. Koncert, którego wysłuchało ok. 35 tys osób, był wyrażeniem szacunku dla różnorodności kultur i przesłaniem pokoju dla świata.

Występował również na scenie nowatorskiego Teatru Instrumentalnego Ryszarda Gwalberta Miśka występując tam jako aktor i muzyk (tzw. muzitor), współtworząc muzykę do spektakli “Proces” Kafki i “Taniec Lokatora”.

Od 1987 roku prowadzi klasę fortepianu na Międzynarodowych Warsztatach Jazzowych w Puławach i w Chodzieży. Często zasiadał w jury Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych w Kaliszu. W 2006 i 2008 był przewodniczącym jury na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Wilnie. Prowadził wiele MasterClass dla studentów na całym świecie.

Michał Barański – kontrabasista i gitarzysta basowy. Urodził się w 1984 roku. Jest absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Już jako czternastolatek został zauważony na warsztatach muzycznych przez amerykańskiego klarnecistę Brada Terry. Wraz z pianistą Mateuszem Kołakowskim i perkusistą Tomaszem Torresem weszli w skład kwartetu Terry’ego, wielokrotnie koncertując w USA i zdobywając szlify u źródeł jazzu.

Jest laureatem nagrody Grand Prix, którą otrzymał na 40. festiwalu Jazz Nad Odrą w kategorii zespołowej. Aniołek Jazzowy na Bielskiej Zadymce Jazzowej przypadł mu w 2005 roku. Otrzymał też główną nagrodę Swingujący Kruk na III Hot Jazz Spring w Częstochowie. Wraz z zespołem Triology (Mateusz Kołakowski – fortepian, Tomasz Torres – perkusja) zajął IV miejsce na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Jazzowych Jazz Hoeliaart w Belgii.

Występował w Knitting Factory w Nowym Jorku, Jazz Bakery w Los Angeles, Vail Jazz Festival w Colorado, Berklee Performance Center w Bostonie. Współpracuje z amerykańskimi i polskimi jazzmanami: Bennie Maupinem, Danem Tepferem, Nigelem Kennedy, Davidem Doruzka, Tomaszem Stańko, Zbigniewem Namysłowskim, Michałem Urbaniakiem, Henrykiem Miśkiewiczem, Piotrem Baronem, Januszem Muniakem, Grzegorzem Nagórskim, Joachimem Menclem, Maciejem Sikałą, Jose Torresem, Grzechem Piotrowskim, Agą Zaryan, Mieczysławem Szcześniakiem, Kubą Badachem, Dorotą Miśkiewicz, Anną Serafińską, a także formacją Mate.o, Afromental, Natalią Niemen i zespołem New Life M oraz chórem gospel Trzecia Godzina Dnia.

Sebastian Kuchczyński  – Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Stypendysta University of Louisville, Kentucky, USA. Perkusista, Kompozytor, Aranżer. Nagrał ponad dwadzieścia płyt z polskimi i zagranicznymi artystami jako członek grupy lub sideman.

Nagrał piosenkę “Minuty” zespołu hip-hopowego Stare Miasto, która pojawiła się na płycie “Albo Inaczej” Alkopoligami. Razem z gitarzystą Alexem Hutchingsem nagrał płytę “Tear The Roof Off” zespołu Schmidt Electric. Nagrana płyta “All Around: Oli Trzaska otrzymała nominację do nagrody fonograficznej Fryderyk w kategorii “fonograficzny jazzowy debiut”.

Jest laureatem głównej nagrody na “XXXIII Getxo International Jazz Festival Contest” w Hiszpanii. Zdobywca nagrody Grand Prix na Zadymce Jazzowej w Bielsko-Biała w 2008 r. oraz Grand Prix na Junior Jazz w 2008 r. w Usti nad Labem, Czech Republic.

Zaaranżowany na Big Band utwór “Passion” Zbigniewa Seiferta został zaprezentowany na inauguracyjnym koncercie VIII Letniej Akademii Jazzu w Łodzi. Koncertuje min. z zespołem soulowo-hip-hopowych założonym przez Michała Wróblewskiego “Radiostatik” w którym śpiewa Andre Washington, który na co dzień współpracuje Beyonce czy Aretha’ą Franklin oraz Raashan Ahmad – raper z LA. Współtworzy także soulowo-funkową formację Kostek Yoriadis Band, który min. założył zespół “Human”. Koncertuje z kwartetem “Biotone” założonym przez Michała Tomaszczyka w którym to udziela się kompozytorsko.

Współtworzy także: Maciej Sikała Trio, Orkiestra Naxos, Recicl@-en cuero, Ola Trzaska Band, Konglomerat Big Band, Brass Federacja, Michael Patches Stewart “Film Project”.

Współpracował także z: Dante Luciani, Benjiamin Drazen, Reggie Moore, NDR Big Band,  Ewa Bem, Stefan Weeke, Lora Szafran, Grzegorz Nagórski, Wojciech Karolak, Ronnie Cuber.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.