Przemyśl: Centrum Kulturalne oraz Autorka Teresa Paryna zapraszają na Jubileusz 35-lecia Jej twórczości literackiej

Przemyśl: Centrum Kulturalne oraz Autorka Teresa Paryna zapraszają na Jubileusz 35-lecia Jej twórczości literackiej

TERESA PARYNA urodziła się w 30.04. 1947r. w Sośnicy Jarosławskiej, w rodzinie przesiedleńców z miejscowości Czyszki koło Lwowa, od 1974 r. mieszka w Przemyślu. Zadebiutowała w 1987 r. w „Zielonym Sztandarze”. Jest autorką kilkudziesięciu zbiorów wierszy, wielu felietonów, opowiadań, recenzji poetyckich oraz artykułów prasowych.

 W 2017 r. została odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” za całokształt twórczości. Swoje wiersze często prezentuje podczas uroczystości patriotycznych (Polska, Ukraina), religijnych, spotkań z młodzieżą szkolną oraz innych programach poetyckich. Występowała m.in. w Radiu Rzeszów i Radiu „Fara”. Wielokrotnie zasiadała w Jury konkursów poetyckich.

Oprócz twórczości literackiej równolegle zajmuje się twórczością plastyczną (rysunek, akwarela, akryl, rękodzieło artystyczne). Swoje prace wystawiała w Przemyślu, Gorlicach, Poznaniu, Rzeszowie i Szczecinie. Jej biografia twórcza została zamieszczona w 11 tomie leksykonu Who is who w Polsce.

Teresa Paryna funkcjonuje w przestrzeni artystycznej od ponad 35 lat. Główną jej domeną jest poezja, ale otrzymała od Opatrzności niejeden grant; pisze felietony, opowiadania, recenzje, uprawia z powodzeniem rękodzieło artystyczne i malarstwo. We współczesnej kulturze postrzegana jest jako poetka o ugruntowanej recepcji twórczości, „utytułowana konkursowo, perła Ziemi Przemyskiej”. Już pierwsze teksty literackie, publikowane w prasie, almanachach oraz antologiach przyniosły autorce rozgłos – a wkrótce potem autentyczną popularność i szczere uznanie, zarówno czytelników, jak i krytyków, które intensyfikowały się z każdym nowo wydanym zbiorem. Poetka wykreowała własną wizję poezji – poezję naszych czasów, ale zarazem dochowała wierności pewnym tradycyjnym formom i tematom. W galerii zdarzeń, to zbiór jubileuszowy, niejako zwieńczający dotychczasowe dokonania. W utworach tego tomu z codziennych przeżyć i otaczającej rzeczywistości artystka wykreowała cudowne, bogate i różnorodne obrazy poetyckie, które anektują wyobraźnię czytelnika i zapadają w jego pamięć”. (frg. posłowia dr B. Banaś do tomiku W galerii zdarzeń)”.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *