Przemyśl: odsłonięto tablicę uwieczniającą 30. rocznicę powołania do życia Grupy Wyszehradzkiej

Przemyśl: odsłonięto tablicę uwieczniającą 30. rocznicę powołania do życia Grupy Wyszehradzkiej

W dniach 27-28 lutego odbyła się 28. edycja “Europy Karpat” w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. Włodarzami wideokonferencji byli wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki – wicemarszałek Sejmu oraz Marek Kuchciński – przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Było to kolejne spotkanie na którym eksperci, politycy oraz naukowcy polscy i zagraniczni dyskutowali m. in. o dialogu międzynarodowym w regionie Europy Środkowej a także o współpracy parlamentarnej, gospodarczej i kulturalnej.

W Przemyślu odsłonięto tablicę okolicznościową z okazji 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej. W taki sposób przewodniczący komisji spraw zagranicznych z Czech, Polski, Słowacji i Węgier upamiętnili rocznicę powstania V4 15 lutego 1991 r.

Wicemarszałek Sejmu, Marek Kuchciński podkreślił, że Przemyśl to miejsce szczególne i symboliczne dla wszystkich krajów Grupy Wyszehradzkiej i właśnie z tego powodu uznano, że warto upamiętnić w tym mieście tę rocznicę.

To tutaj ponad 100 lat temu w Twierdzy Przemyśl służyli wojskowi ze wszystkich narodów dawnego cesarstwa austro-węgierskiego. Tutaj służyli i walczyli przodkowie współczesnych parlamentarzystów. To miejsce symboliczne także z tego powodu, że stąd wywodzi się Ryszard Siwiec – jeden z heroicznych bohaterów protestujących przeciwko najazdowi na Czechosłowację w 1968 r. wojsk Układu Warszawskiego i bohater narodów naszej Grupy Wyszehradzkiej obok Jana Palacha i innych, którzy oddawali życie w obronie wolności – mówił Marek Kuchciński.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.