Przeworsk: Gmina Przeworsk wyda publikację dotyczącą najazdów tatarskich

Przeworsk: Gmina Przeworsk wyda publikację dotyczącą najazdów tatarskich

Wójt Gminy Daniel Krawiec wraz ze Skarbnik Gminy Małgorzatą Wilk podpisali umowę dofinansowania na przygotowanie, opracowanie i wydanie publikacji pt. “Pamięć przeszłości: doświadczenie najazdów tatarskich w pamięci zbiorowej mieszkańców Gminy Przeworsk”, która zawierać będzie informacje o najazdach ordyńców na ziemie znajdujące się w granicach Gminy Przeworsk, ich skutkach gospodarczych, kulturowych, demograficznych, a także wielkiej wiktorii, która rozegrała się w 1624 roku we wsi Nowosielce.

– Uwieńczona sukcesem obrona przed Tatarami miejscowego kościoła stała się kanwą wielu lokalnych podań przekazywanych z pokolenia na pokolenie przez mieszkańców okolicznych wsi. Od pewnego czasu obserwujemy  rewitalizację zainteresowań przeszłością, tak ze strony całych społeczeństw, jak i różnorodnych zbiorowości i grup społecznych, a nawet jednostek. Pamięć przeszłości jest potrzebna z różnych powodów: często ma przywrócić poczucie przynależności i wartości, bezpieczeństwa, ładu i sensu. Naszym celem jest opisanie doświadczeń inwazji wojowników tatarskich w pamięci zbiorowej jako niematerialnego dziedzictwa kulturowego mieszkańców gminy – mówi Wójt Gminy Przeworsk Daniel Krawiec.

Operacja realizowana będzie w obszarze poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrożenie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. Wartość projektu wynosi 50 tys. zł, natomiast dofinansowanie 31 850 zł.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.