Przeworsk: Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu promuje się na TikToku

Przeworsk: Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu promuje się na TikToku

Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu ma swoje oficjalne konto na TikToku. W zamieszczanych materiałach można obejrzeć XIX-wieczne pałacowe wnętrza, pamiątki po założycielach, a także pałacowy park. Licząca obecnie ponad 200 lat dawna rezydencja Dzieduszyckich to jeden z najpiękniejszych tego typu zabytków na Podkarpaciu.

Pałac w stylu klasycystycznym, projektu wybitnego architekta Christiana Piotra Aignera, został wzniesiony w początkach XIX wieku dla Magdaleny z Dzieduszyckich Morskiej i Ignacego Morskiego. Rezydencja stała się ukochanym domem hrabiny Morskiej, która urządziła ją według własnych pomysłów. Pałac i park w Zarzeczu budziły zachwyt w całej Galicji.

– Z roku na rok przybywa rezydencji do zarzeckiej zwiedzających z Polski i zza granicy – zauważyła Katarzyna Szarek z Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu, które jest oddziałem Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. – Pałac i park w Zarzeczu ze względu na swój urok i historię stają się miejscem coraz bardziej rozpoznawalnym i chętnie odwiedzanym. Przybywa również użytkowników portali społecznościowych na Facebooku i Instagramie. Strona na FB przekroczyła 1,3 tys. obserwujących, którzy każdego dnia śledzą profil i pozytywnie reagują na dodane posty o ciekawych eksponatach oraz historii rodu Dzieduszyckich.

W związku z rosnącą popularnością muzeum w mediach społecznościowych, pojawił się pomysł założenia konta w aplikacji TikTok. Dyrektor Muzeum w Jarosławiu Konrad Sawiński uznał, że może to być dobre narzędzie, aby dotrzeć do szerszej grupy odbiorców, zwłaszcza młodych ludzi, którzy spędzają dużo czasu na przeglądaniu treści. Z tej formy promocji korzysta coraz więcej muzeów w Polsce.

– Pierwsze krótkie wideo, prezentujące zbiory Muzeum Dzieduszyckich, już zostały dodane do naszego konta na TikToku – zaznaczyła Katarzyna Szarek. – Kolejne filmy dotyczą wiosny oraz wizyty w naszym muzeum grupy przedszkolaków. Poprzez krótkie filmiki z pałacu i parku, ukazujące uroki budzącej się przyrody, chcemy zachęcić do odwiedzania tego urokliwego miejsca.

Na najbliższe tygodnie zaplanowane są kolejne filmiki, przybliżające przedmioty związane z pierwszą właścicielką pałacu hrabiną Magdaleną z Dzieduszyckich Morską. Innym pomysłem, jaki ma przyciągnąć do Muzeum w Zarzeczu więcej odbiorców, są quizy z pytaniami na temat muzealnych eksponatów oraz historii rodziny Dzieduszyckich. Muzeum planuje też tworzyć tzw. wyzwania związane ze zbiorami lub wystawami, w których trzeba będzie odwiedzić pałac i zrobić krótki filmik o konkretnych eksponatach, a później udostępnić go na TikToku.

– Poprzez udostępnianie krótkich filmików na platformie zmontowanych w sposób kreatywny można pokazać, że eksponaty znajdujące się w muzeum wcale nie muszę być nudne. Aplikacja może być nawet przydatna w pokazaniu kolekcji muzealiów, które są trudne do zrozumienia dla niektórych odbiorców – zwróciła uwagę Szarek.

– Dołączenie Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu do TikToka to świetny krok, który może przynieść wiele korzyści, takich jak: zwiększenie popularności placówki, promocja eksponatów oraz inicjatyw i wydarzeń muzealnych – ocenił Dyrektor Muzeum Konrad Sawiński.

– Każdy sposób jest dobry, aby zachęcić zwiedzających do wizyty w zachwycającym pałacu i parku, zaprojektowanym przez hrabinę Morską – dodaje Kierownik Muzeum Dzieduszyckich Piotr Prymon.

Aby być na bieżąco z nowymi filmikami, trzeba na TikToku zasubskrybować muzealny kanał: muzeumdzieduszyckich.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email