Przeworsk: Za nami XVII Parada Straży Grobowych

Przeworsk: Za nami XVII Parada Straży Grobowych

Sołectwo Jelna było gospodarzem pierwszej w historii gminnej parady straży wielkanocnych „Turki 2024”, która odbyła się 29 kwietnia br. Z inicjatywą wyszli byli i obecni członkowie zaprzyjaźnionych ze sobą straży: Janusz Kostek z Łukowej, Paweł Wiśniewski i Wiktor Wierzbicki z Jelnej oraz sołtysi Michał Zawadzki i Edward Baj. Do współpracy przy organizacji tego wydarzenia zaprosili, m.in. burmistrza Andrzeja Rychla, dyrektora Ośrodka Kultury Bogusława Rupa oraz redaktora Janusza Motykę.

Organizatorzy ośmieleni sukcesem przeglądu ogólnopolskiego, który odbył się w Nowej Sarzynie dwa lata temu z inicjatywy posła Jerzego Paula, stwierdzili, że lokalna parada przyczyni się do kultywowania i popularyzacji tej wyjątkowej tradycji. W kościołach naszej gminy wartę pełni obecnie kilka oddziałów straży grobowych. Najprężniej działają grupy w Jelnej i w Łukowej.

Oba oddziały mają wspólną historię, bo niegdyś mieszkańcy tych sołectw pełnili wspólnie wartę w Klasztorze OO. Bernardynów w Leżajsku, a następnie od 1974 r. w wybudowanym Kościele w Jelnej. Samoistny oddział w Łukowej powstał w 2002 roku, dzięki staraniom Pawła Wańczyka i wspomnianego wcześniej Janusza Kostka.

Parada Straży Wielkanocnych w Jelnej rozpoczęła się od przemarszu spod Domu Kultury do Kościoła Parafialnego, gdzie odprawiona została Msza św. w intencji uczestników wydarzenia. Podczas nabożeństwa wierni mogli zobaczyć charakterystyczne dla bożogrobców elementy musztry. Następnie zebrani przemaszerowali na plac przed Szkołą Podstawową, gdzie odbyła się część widowiskowa.

Zgromadzoną publiczność i zaproszonych gości powitał burmistrz Andrzej Rychel, a poszczególne oddziały, biorące udział w paradzie przedstawiła Izabela Zawadzka. Następnie gospodarz uroczystości sołtys Michał Zawadzki wydał rozkaz do wykonania musztry paradnej. Pierwsza zaprezentowała się Straż Grobowa z Jelnej pod dowództwem komendanta Wojciecha Hałaja. Za swój występ, w którym zaprezentowała kilkanaście układów otrzymała gromkie brawa od widzów. Jako drugi pokazał się oddział z Łukowej pod przewodnictwem komendanta Radosława Półćwiartka, który reprezentował naszą gminę na tegorocznej ogólnopolskiej paradzie w Majdanie Zbydniowskim. W dalszej kolejności publiczność podziwiała występy „Turków” z Wierzawic, którzy mają przeszło 60-letnie tradycje oraz oddziału z Giedlarowej, który może poszczycić się przeszło 100-letnią działalnością.

Zaprezentowane podczas parady musztry składały się ze skomplikowanych figur: jak krzyż, gwiazda, szpaler, kotwica, widelec czy zachodzenie w czwórki. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod batutą Krzysztofa Barana.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email

4 Comments

  1. Brałem udział w tej paradzie , zdjęcia się zgadzają ale tekst ktoś skopiował z 2018 r. nie czytając go , ŻENADA

    1. Przepraszamy niestety taki artykuł otrzymaliśmy wraz ze zdjęciami. Przepraszamy za zamieszanie.

  2. Te zdjęcia są z Mirocina w Gminie Przeworsk a nie w jakiejś Jelnej.
    Dodatkowo nawet data się nie zgadza bo było to 28 kwietnia. Prezentowały się oddziały z gminy Przeworsk oraz kilka zaproszonych oddziałów z okolicy.
    A ten tekst w artykule jest stary i skopiowany bez przemyślenia co w nim jest. Dno i lenistwo jakiegoś pseudo dziennikarzyny

    1. Przepraszamy za zamieszanie. Niestety zawsze w każdej pracy zdarzają się błędy i u nas niestety też ten błąd się wkradł.

Comments are closed.