Już wkrótce rozpocznie się długo oczekiwany remont XVIII-wiecznej cerkwi p.w. p.w. Przemienienia Pańskiego.
Dzięki wsparciu finansowemu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w tym roku zaplanowano następujące prace:
- Stabilizację fundamentów;
- Dylatację między wieżą a nawą główną;
- Wzmocnienie sklepienia nawy głównej.
Prace rozpoczną się w listopadzie b.r. Łączny koszt prac to ok. 1 000 000 zł.
Jarosławska cerkiew p.w. Przemienienia Pańskiego to najważniejszy ośrodek kultu maryjnego kościoła greckokatolickiego w Polsce. Znajdująca się w cerkwi cudowna ikona Matki Bożej „Brama Miłosierdzia” jest czczona zarówno przez katolików obrządków wschodnich, jak i zachodnich.
Ikona o nietypowym, ośmiokątnym kształcie, przedstawia Matkę Bożą trzymającą na ręku Dzieciątko Jezus. Ikona powstała prawdopodobnie w 1. połowie XVII wieku, a od 1747 roku znajduje się w bocznym ołtarzu cerkwi pw. Przemienienia Pańskiego. Ikona została oficjalnie uznana za cudowną bullą papieża Piusa VI w 1779 roku. 100 lat później, 8 września 1879 roku, jarosławska Madonna została ukoronowana przez greckokatolickiego biskupa przemyskiego, Jana Saturnina Stupnickiego. 18 sierpnia 1996 r., w obecności tysięcy wiernych z Polski i z zagranicy, ikona została ukoronowana koronami poświęconymi przez papieża Jana Pawła II. W 2015 roku ikona podróżowała do Watykanu na specjalne życzenie papieża Franciszka. 8 grudnia 2015 r. ikona została wystawiona na ołtarzu głównym podczas inauguracji Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia na placu św. Piotra.