Rolnictwo: Apel do mieszkańców o niewypalanie traw!

Rolnictwo: Apel do mieszkańców o niewypalanie traw!

Nadchodzi wiosna, a wraz z nią plaga wypalania traw. Ten proceder to jedna z głównych przyczyn wiosennych pożarów, które stanowią bardzo poważne zagrożenie dla ludzi, mienia oraz zwierząt.

Słoneczna aura oraz dodatnie temperatury sprawiają, że powrócił problem wypalania traw oraz suchej roślinności. W większości przypadków za powstanie pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek, który celowo wypala suchą roślinność. Niejednokrotnie niewielkich rozmiarów pożary suchej roślinności mogą wskutek zmiany warunków pogodowych gwałtownie rozprzestrzenić się na tereny zamieszkałe lub obszary leśne.

Wypalanie traw i zarośli jest prawnie zabronione. Wypalanie nie daje żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie przynosi jedynie szkody dla przyrody, jak i samego człowieka, jest bardzo niebezpieczne.

Co roku w pożarach wywołanych przez podpalaczy traw giną oraz zwierzęta. Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków ptaków gnieżdżących się na ziemi lub w strefie krzewów. Palą się również gniazda już zasiedlone, a zatem z jajeczkami lub pisklętami. Dym uniemożliwia pszczołom, trzmielom oblatywanie łąk. Owady te giną w płomieniach, co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin.

W płomieniach lub na skutek podwyższonej temperatury ginie wiele pożytecznych zwierząt kręgowych: płazy (żaby, ropuchy, jaszczurki), ssaki (krety ryjówki, jeże, zające, lisy, borsuki, kuny, nornice, badylarki, ryjówki i inne drobne gryzonie), zwierząt bezkręgowych, m.in. dżdżownice (które mają pozytywny wpływ na strukturę gleby i jej właściwości), pająki, wije, owady (drapieżne i pasożytnicze).

Pożary wzniecone podpaleniem traw są głównym i najniebezpieczniejszym zagrożeniem dla  lasów. Ogień szybko ogarnia ogromne połacie drzewostanów, doszczętnie niszcząc trwające od wieków działanie przyrody.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami  wypalanie traw jest zabronione,
a za wykroczenia tego typu grożą m.in.  następujące sankcje:

  • wypalanie traw jest zabronione na podstawie kodeksu wykroczeń, który przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5000 zł
  • jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie mienie lub życie, można trafić do więzienia nawet na 10 lat!
Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email